W najbliższy piątek odbędzie się Pielgrzymka duchowieństwa i wiernych archidiecezji wrocławskiej na Jasną Górę. Zapisy w parafiach wciąż jeszcze trwają.
Wydarzenie rozpocznie się 15 września o 16.45 nabożeństwem Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach. Punktem centralnym będzie Msza św. w bazylice o 18.45 pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego. Na jej zakończenie abp Józef Kupny odnowi akt oddania archidiecezji wrocławskiej Matce Bożej Częstochowskiej.
O 20.15 zaplanowano Różaniec w kaplicy Cudownego Obrazu, a o 21.00 - Apel Jasnogórski. Następnie czuwanie będzie kontynuowane aż do północy, gdy rozpocznie się Pasterka maryjna, kończąca pielgrzymkę. Zapewne do ostatniej chwili będą trwały zapisy w parafiach, a do Częstochowy można dojechać również indywidualnie.
W latach przedpandemicznych liczba wiernych uczestniczących w pielgrzymce dochodziła do 5 tys. Organizatorzy spodziewają się w tym roku podobnej frekwencji. Hasło przyświecające pątnikom brzmi: "Eucharystia - zgromadzeni na świętej wieczerzy". Diecezjalne pielgrzymowanie na Jasną Górę zapoczątkował kard. Henryk Gulbinowicz, który w 2000 r. postanowił oddać Dolny Śląsk w macierzyńską niewolę Maryi, niejako dopełniając ślubów Jana Kazimierza.
Na Jasnej Górze po akcie sprzed 23 lat pozostało kilka znaków. Są to pierścień pozostawiony przez kard. Gulbinowicza i herb archidiecezji, znajdujące się po lewej stronie głównego ołtarza w kaplicy Cudownego Obrazu. Natomiast na zewnątrz, na jasnogórskich wałach, znajduje się figura Chrystusa Króla - wierna kopia tej, która w 2000 r. stanęła na pl. Katedralnym przed budynkiem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego.