- Możecie być dumni, że zdobywacie wiedzę w szkole katolickiej, że nawiązujecie do pięknej historii i tradycji szkolnictwa katolickiego w Polsce - mówił podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego w kościele pw. Krzyża Świętego na wrocławskim Ostrowie Tumskim abp Józef Kupny.
Podopiecznych szkół i przedszkoli katolickich archidiecezji wrocławskiej przywitał ks. Cezary Chwilczyński, koordynator placówek oświatowych archidiecezji wrocławskiej.
W homilii, zwracając się do uczniów, metropolita wrocławski podkreślił swoją ogromną radość, że udało się zorganizować wspólną inaugurację roku szkolnego szkół katolickich. - To jest szalenie ważne, byście zobaczyli, jak was jest wielu - mówił. - Chciałbym wzbudzić w was pewną dumę, że jesteście uczniami szkół katolickich. Chcę dać wam argumenty, żebyście byli świadomi, iż uczęszczanie do katolickiej szkoły i pobieranie w niej nauki to wyróżnienie. Chcę, by nauczyciele i wychowawcy byli dumni z tego, że uczą w szkole katolickiej, że nawiązują do wspaniałej tradycji.
Arcybiskup Kupny przypomniał, że Kościół od wieków kształcił i zakładał szkoły w naszej ojczyźnie; Kościół cały ten czas realizował misję kształcenia oraz wychowywania dzieci i młodzieży. - Ma w tej dziedzinie bogate doświadczenie i chce nim służyć naszej ojczyźnie - zaznaczył.
Następnie pasterz wrocławskiego Kościoła przybliżył w kilku zdaniach historię i okoliczności prowadzenia działalności edukacyjnej i wychowawczej zarówno przez zakony męskie, jak i żeńskie. Podkreślał, że to właśnie Kościół wyznaczał standardy postępowości w przekazywaniu wiedzy i organizacji szkół. - Kościół w dalszym ciągu kształci. Sprawy nauki, wychowania i edukacji młodzieży były dla Kościoła ważne i dalej takie są. I choć dziś odpowiedzialność za edukację spoczywa na barkach państwa, to jednak Kościół chce je wspierać, zwłaszcza w dziedzinie wychowania, przekazywania wartości etycznych, społecznych, duchowych i religijnych - zaznaczył. Przekonywał zebranych uczniów, że są kontynuatorami tej pięknej tradycji. - Możecie być dumni, że zdobywacie wiedzę w szkole katolickiej, że nawiązujecie do pięknej historii i tradycji szkolnictwa katolickiego w Polsce - dodał.
Ksiądz arcybiskup odniósł się również do lęków środowisk niechętnych Kościołowi przed szkolnictwem katolickim, przed katechezą w szkole. Podkreślił, że są one nieuzasadnione. - Bo czy naprawdę trzeba się bać kształtowania młodego człowieka w oparciu o wartości ewangeliczne, chrześcijańskie? Jezus i Jego Ewangelia nikomu nie zagrażają. W szkołach katolickich nie nauczycie się niczego złego. Ewangelia uczy takiego postępowania, które prowadzi do szczęścia wiecznego, ale pozwala też w tym życiu być szczęśliwymi. Każdy człowiek potrzebuje określonego systemu norm, wartości, zasad postępowania, bo one sprzyjają naszemu rozwojowi duchowemu - tłumaczył.
Zauważył, że dziś pod szyldem tolerancji próbuje się marginalizować chrześcijańskie wartości i normy moralności. - Młodych ludzi uczy się, że tolerancyjny to ten, który wszystkie zachowania i postawy traktuje jako równoważną alternatywę. Co więcej, tolerancję interpretuje się jako wartość najwyższą - wszystko mam akceptować. A to prowadzi do budowy społeczeństwa, świata, w którym wszystko jest jednakowo dobre: kłamstwo to prawda inaczej, kradzież to zarabianie inaczej, narkotyki to wolność inaczej... Każdy wie, ile taka filozofia życia przynosi szkód człowiekowi i społeczeństwu - mówił.
W dalszej części homilii abp Kupny zwrócił się do nauczycieli i wychowawców. Zaznaczył, że odkrywanie i respektowanie przez wychowanków wartości nie jest ani spontaniczne, ani łatwe i wymaga tego, by im pomóc, a przez to wymaga wiele wysiłku i cierpliwości. - Wiem, jak niełatwe są praca, misja, powołanie nauczyciela wychowawcy. Tym bardziej za waszą gotowość, by z ewangelicznym oddaniem poświęcać się zaszczytnej pracy wychowawczej i szkolnej chciałbym wam bardzo podziękować. Dziękuje wam Kościół wrocławski - mówił, czym wzbudził burzę oklasków. - W tym nowym roku szkolnym życzę wam i uczniom Bożego błogosławieństwa i światła ducha Świętego - dodał.
Posłuchaj całej homilii: