Heraldyka, Kopernik, kosmologia i rozważania o miejscu kobiet w Kościele - na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu trwają spotkania w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Doktor Magdalena Malik i dr Sylwia Zydek z Papieskiego Wydziału Teologicznego poprowadziły we wtorkowy poranek zajęcia dla dzieci poświęcone heraldyce. Zwróciły uwagę młodych słuchaczy na wszechobecne także w naszych czasach różne znaki rozpoznawcze instytucji, np. logotypy firm czy szyldy.
- Słowo "heraldyka" musimy wywieść od słowa "herold" - wyjaśniały prelegentki. Tłumaczyły, że herold dysponował informacjami o rycerzach biorących udział w turniejach na zamkach, o tym, który walczy z którym. Był urzędnikiem dworskim wywołującym rycerzy biorących udział w turnieju. Z czasem wykształciły się znaki pozwalające rozróżnić jednego rycerza od drugiego, świadczyły o przynależności do danej rodziny, rodu. Umieszczane były na flagach, proporcach, tarczach. Z rycerstwa wywodzi się stan szlachecki, gdzie owe znaki przetrwały.
Dzieci usłyszały o polskich regułach heraldycznych, różniących się od heraldyki innych państw europejskich, a następnie mogły zaprojektować swoje własne herby.
Zajęcia dotyczące heraldyki. Agata Combik /Foto GośćRównolegle trwało spotkanie prowadzone przez Monikę Włoszczyk, doktorantkę PWT, pt. "Kopernik była kobietą?". Prelegentka mówiła o "matkach Kościoła" - Maryi, która pierwsza uwierzyła, św. Marii Magdalenie, "apostołce apostołów", oraz m.in. o Prysce, żonie Akwili, i innych kobietach wymienianych z imienia przez św. Pawła w swoich listach - osobach zaangażowanych w głoszenie Ewangelii. Poruszyła temat teologii feministycznej, także z jej kontrowersyjnym obliczem, i duszpasterskiej aktywności kobiet, również jako liderek różnych przedsięwzięć (wspominając m.in. o wzrastającej liczbie kobiet w rzymskiej kurii).
W środę o 10.00 można posłuchać wykładu dr. Roberta Goczała (Instytut Filozofii Chrześcijańskiej i Nauk Społecznych, PWT Wrocław) pt. "Starożytne i średniowieczne kosmologie a stanowisko zakonu jezuitów w XVI-XVII wieku wobec nowych odkryć Mikołaja Kopernika, Keplera, Galileusza i Tychona De Brahe". Wykład i dyskusja po nim odbędą się w budynku PWT przy pl. Katedralnym 1a we Wrocławiu.
Prelekcja Moniki Włoszczyk. Agata Combik /Foto Gość