Nowy numer 49/2023 Archiwum

Orszak Dziejów po raz pierwszy we Wrocławiu

Odbędzie się w sobotę 23 września. Będzie okazją, by przybliżyć - młodym i nie tylko - historię Polski, kluczowe wydarzenia z dziejów naszego kraju, a także Wrocławia.

Orszakowi towarzyszy hasło: "Naród to sztafeta pokoleń". Rozpocznie się Mszą św. w katedrze wrocławskiej o 11.00. Wyruszy w południe, z udziałem osób przebranych za postacie historyczne. - Do przyjścia w strojach historycznych (czy z jakimiś elementami takiego stroju) zachęcamy wszystkich chętnych - mówi ks. Paweł Stypa, wiceprezes Fundacji "Culturae Ecclesiae", która jest głównym organizatorem wydarzenia.

Barwny korowód przejdzie przez most Piaskowy, ul. Grodzką, przez Zaułek Ossoliński, pl. Nankiera, ulicami Piaskową, Ducha Świętego, Frycza-Modrzewskiego, Jana Ewangelisty Purkynego, obok pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej, pomnika Juliusza Słowackiego, przez Podwale, obok pomnika Kopernika. Zakończy się przy pomniku Bolesława Chrobrego, u zbiegu ulic Świdnickiej i Podwale, ok. 14-14.30. Po drodze zaplanowane są przystanki z prezentacją różnych postaci i wydarzeń historycznych. Całość zakończy uroczyście odtańczony polonez.

Zaproszenie do udziału w orszaku skierowane jest do przedstawicieli wszystkich pokoleń, do nauczycieli i uczniów, rodzin. Organizatorzy nawiązują do podobnego wydarzenia, które już dwukrotnie odbyło się w Warszawie. Chcą poprzez barwną inscenizację przypomnieć o bogactwie polskiej historii i tradycji, zadbać o znajomość korzeni wśród młodzieży.

Partnerem orszaku jest wrocławski Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Wydarzenie swoim patronatem objęli abp Józef Kupny, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy