Nowy numer 49/2023 Archiwum

Droga na Ostrów Tumski - może być pięknie i symbolicznie

Ruszyło głosowanie na projekty zgłoszone we wrocławskim budżecie obywatelskim. To już 11. edycja WBO, a mieszkańcy mogą oddawać głosy na 113 projektów. Wśród nich jest pomysł "Drogi pokoju" na Ostrowie Tumskim.

Chodzi o odnowienie popękanych kafli i inspirującą ścieżkę edukacyjną. Droga pokoju w założeniu eksponować będzie dorobek kultury chrześcijańskiej jako siłę napędową do pojednania, pokoju i realizacji dzieł miłosierdzia.

Przedmiotem projektu nr 148 w WBO jest odnowienie popękanych płyt chodnikowych na trasie pomiędzy mostem Tumskim a ul. św. Jadwigi. W ramach inwestycji planuje się przygotowanie nowych kafli w formie horyzontalnych tablic, inspirujących do pokoju i pojednania oraz prezentujących dorobek historyczny i kulturowy Ostrowa Tumskiego.

Poszczególne kafle odnosić się będą do konkretnych wartości prowadzących do pokoju, takich jak prawda, mądrość, miłosierdzie. Wybrane z nich powiązane będą z konkretnym wydarzeniem historycznymi czy dorobkiem kultury chrześcijańskiej.

Droga pokoju ma poprawić estetykę tego miejsca, znajdującego się w obrębie parku kulturowego, dokładnie na trasie intensywnego ruchu pieszego. Realizuje również cele z zakresu kultury i turystyki. Poprzez opracowanie przejrzystych tablic informacyjnych o Ostrowie Tumskim w spójny, atrakcyjny i dostępny sposób prezentowałaby fakty o tej ważnej lokalizacji.

Ostrów Tumski jako kolebka chrześcijaństwa w regionie i siedziba pierwszych Piastów mógłby stać się czytelną wizytówką Wrocławia jako wielokulturowego miasta spotkań, gdzie kultura chrześcijańska daje się poznać jako siła napędowa do pojednania, pokoju i realizacji dzieł miłosierdzia.

Szacunkowy koszt realizacji inwestycji wynosi 3 mln zł.

Głosowanie w WBO trwa tylko 2 tygodnie - od 22 września do 9 października. Każdy mieszkaniec Wrocławia może oddać głos TUTAJ. Istnieje możliwość głosowania papierowego - numerowane karty będą wydawane mieszkańcom w centrach obsługi mieszkańca na podstawie okazanego dowodu tożsamości. Na realizację zwycięskich projektów w ramach tegorocznej edycji przeznaczono 31 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy