Nowy numer 49/2023 Archiwum

Dla bezpieczeństwa nas wszystkich

Miejsca kultu religijnego są, ze względu na ich dostępność i ogólnie ograniczone środki bezpieczeństwa, wśród tych szczególnie narażonych na ataki. Już po raz ósmy 23 września na wrocławskim Ostrowie Tumskim na ten temat rozmawiali specjaliści różnych dziedzin.

Organizatorem konferencji naukowej "Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych" jest Fundacja Obserwatorium Społeczne.

Główny jej cel to wymiana dobrych praktyk i przykładów z dziedziny bezpieczeństwa zgromadzeń religijnych. Jest to możliwe dzięki połączeniu wiedzy naukowej środowisk akademickich z doświadczeniem praktyków, tj. przedstawicieli instytucji religijnych, specjalistów ds. bezpieczeństwa, w tym funkcjonariuszy formacji mundurowych, na co dzień odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia podejmowano temat bezpieczeństwa pożarowego budowli sakralnych. Dyskutowano o pożarze katedry w Gorzowie Wielkopolskim, rozmawiano o bezpieczeństwie pożarowym w kontekście wojny na Ukrainie.

Konferencja zgromadziła również ekspertów współpracujących z Fundacją Obserwatorium Społeczne w ramach projektów SHIELD i ProSPeReS.

Spotkanie naukowe było też okazją do uhonorowania osób zaangażowanych w organizację konferencji. Pamiątkowe statuetki przyznawane przez Instytut Bezpieczeństwa Społecznego otrzymali prof. Bernard Wiśniewski, inicjator dorocznych spotkań, profesor Robert Socha, dr hab. Aleksander Babiński i dr hab. Jacek Zboina. Statuetkę dla dr hab. Romana Ratusznego, pracującego w Ukrainie, odebrał jego syn. Okolicznościową grafiką został wyróżniony dr Robert Gwardyński – wicedyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego we Wrocławiu.

Przy organizacji Fundacja Obserwatorium Społeczne współpracuje z Akademią Pożarniczą w Warszawie, Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej, Lwowskim Państwowym Uniwersytetem Bezpieczeństwa Życia oraz Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy