Nowy numer 49/2023 Archiwum

Transitus - jedyne takie nabożeństwo w roku w kilku kościołach Wrocławia

Nabożeństwo upamiętaniające śmierć św. Franciszka odprawiane jest we franciszkańskich kościołach raz w roku. We Wrocławiu można w nim uczestniczyć w kilku miejscach.

W każdym kościele franciszkańskim 3 października wieczorem odprawiane jest nabożeństwo "Transitus". Upamiętnia ono śmierć Biedaczyny z Asyżu, który zmarł wieczorem 3 października 1226 roku.

- We zakonach franciszkańskich na całym świecie uroczyście celebruje się to nabożeństwo w wigilię uroczystości św. Franciszka. Biedaczyna z Asyżu w sposób ewangeliczny spotkał się z siostrą śmiercią, z którą spotkanie po ludzku wydaje się co najmniej trudne. Zapraszamy do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo św. Franciszka, abyśmy i my potrafili ewangelicznie przeżywać nasze spotkania z tym, co nie jest zawsze po naszej myśli. Abyśmy z Bożą pomocą umieli przechodzić przez nasze "transitusy" choroby, trudności, kryzysy, i aby one wprowadzały nas w jeszcze większą bliskość z Bogiem" - zachęca br. Rafał Izajasz Górniak OFM z parafii pw. Alberta Wielkiego na wrocławskich Sołtysowicach.

Nabożeństwo ma oryginalną, charakterystyczną formę. We Wrocławiu odprawiane jest we franciszkańskich kościołach:

 • parafia pw. św. Antoniego z Padwy na wrocławskich Karłowicach
  po Mszy św. o godz. 18.30 (prośba o przyniesienie świec z okapnikami);
 • parafia św. Alberta Wielkiego na wrocławskich Sołtysowicach
  po Mszy św. o godz. 18;
 • parafia pw. św. Augustyna (ul. Sudecka)
  o godz. 19.15;
 • parafia pw. św. Karola Boromeusza (ul. Krucza)
  po Mszy św. o godz. 18.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy