Nowy numer 49/2023 Archiwum

Maciejówka w Rzymie na "Together"

Studenci z Duszpasterstwa Akademickiego "Maciejówka" wrócili z Rzymu z ekumenicznego spotkania młodych "Together". To był ostatni studencki wypad przed rozpoczęciem roku akademickiego.

Maciejówka do stolicy Włoch wybrała się razem z poznańskim duszpasterstwem Winiary. Z Wrocławia pojechało 25 osób. Jak podkreślają uczestnicy wyjazdu, doświadczyli pięknej gościnności za granicą. Szczególnie w Niemczech, w parafii pw. św. Józefa w Burglengenfeld, gdzie nocowali po drodze.

- To była prawdziwa pielgrzymka zaufania przez ziemię w duchu Taizé. W Rzymie zatrzymaliśmy się w parafii pallotyńskiej. Uczestniczyliśmy w całym programie, każdy z nas poszedł na inne warsztaty, np. historyczne, o sztuce czy dotyczące uchodźców i bezdomnych. Włączyliśmy się także w wolontariat. Uczestniczyliśmy w uwielbieniu w bazylice laterańskiej, a potem już w apogeum spotkania - modlitwie na pl. św. Piotra - opowiada ks. Bartłomiej Kot, duszpasterz CODA "Maciejówka".

W czasie tej pielgrzymki kapłan, jak i studenci bardzo mocno doświadczyli ekumenizmu. Modlili się z przedstawicielami różnych kościołów. - Szczególnie przejmująca była dla mnie długa cisza na pl. św. Piotra. Trwaliśmy w modlitewnym milczeniu. Papież potem mówił, jak ważna jest cisza w Kościele, trwanie razem przed tajemnicą Boga przy krzyżu. Później każdy mógł podejść do krzyża z San Damiano, ucałować go czy dotknąć w geście adoracji. Wszystko odbywało się w duchu Taizé - dodaje ks. Kot.

Dodaje, że Włosi, którzy przyjęli Polaków w swojej parafii, byli bardzo serdeczni. Bartosz Jasiulewicz, student odnawialnych źrodeł energii na Politechnice Wrocławskiej, był zarówno we Włoszech, jak i w Rzymie pierwszy raz. - Spodobała mi się włoska mentalność, ta charyzma zewnętrzna, otwartość. Mogę powiedzieć, że pojechałem z kompletnego przypadku. Pojawiło się ogłoszenie w duszpasterstwie i po prostu się zapisałem. Nie żałuję. Najbardziej przejmującym dla mnie momentem okazały się warsztaty pt. "Bogactwo słabości" w duchu Taizé. Tam błogosławiliśmy siebie nawzajem. Ten gest mnie poruszył. Słuchaliśmy również świadectw ludzi z różnymi doświadczeniami zajmowania się osobami niepełnosprawnymi. Opowiadali o swojej drodze życiowej. Wyjazd z pewnością spełnił moje oczekiwania - opisuje 23-latek.

A już dzisiaj 2 października o godz. 20 w Maciejówce (pl. Nankiera 17a) spotkanie ze znanym piosenkarzem Muńkiem Staszczykiem. Wstęp wolny.

 

Maciejówka w Rzymie na "Together" Maciejówka w Rzymie na "Together" Maciejówka w Rzymie na "Together" Maciejówka w Rzymie na "Together" Maciejówka w Rzymie na "Together" Maciejówka w Rzymie na "Together" Maciejówka w Rzymie na "Together"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy