Nowy numer 49/2023 Archiwum

Muzyka w służbie pokoju i dobra

Festiwal Międzynarodowy "Pax et bonum per musicam" odbędzie już po raz 20. Koncerty rozpoczną się 5 października i potrwają do 15 października. Zaplanowano także spotkanie międzyreligijne "Asyż we Wrocławiu".

Jesienne koncerty są okazją, aby długie wieczory pierwszych dni października podtrzymały letnią pogodę ducha. - Wspomnienia z wakacyjnych wypraw mogą powrócić, a przyroda nie tylko wycisza, ale również uspokaja i napełnia pokojem nasze serca. Patronem przyrody i pokoju jest św. Franciszek z Asyżu. Stąd zrodziła się idea festiwalu "Pokój i dobro przez muzykę". Zapraszamy na pięć koncertów. W tym roku będzie można usłyszeć recital organowy w wykonaniu profesora Akademii Muzycznej w Katowicach Juliana Gembalskiego. Miłośników muzyki kameralnej czeka wiele wzruszeń, wśród których nie zabraknie radości i pokoju, podczas koncertu Wieniawski Kwartet - mówi o. Tobiasz Fiećko OFM.

Niezwykła muzyczna podróż czeka również słuchaczy koncertu Braci Oleś i Dominika Strycharskiego. Projekt Koptycus to nie tylko podróż poprzez mało znane motywy zaczerpnięte z muzyki Koptów, ale także podróż w głąb siebie. To koncert, podczas którego czas i miejsce, muzyka i cisza będą sprzymierzeńcem mistycznych doznań słuchacza.

Miron Zajfert, pomysłodawca projektu trafnie określił jego wykonawców i sam projekt: "Bracia Marcin i Bartłomiej Oleś należą do najbardziej kreatywnych artystów na polskiej scenie jazzowej. Kontrabasista i perkusista, obaj o kosmicznej wyobraźni i niemającej sobie równiej wrażliwości muzycznej. Źródłem inspiracji dla trójki artystów stała się muzyka Koptów - jednej z najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie. Dzięki wielowiekowej izolacji, byciu niejako na uboczu, wytworzyli oni i zachowali po dziś swój pierwotny muzyczny język, wywodzący się z czasów przedchrześcijańskich, asymilujący akcenty greckie, żydowskie, a nieco później także muzułmańskie".

Oprócz trzech koncertów we Wrocławiu, dwa odbędą się na Dolnym Śląsku. - W Świebodzicach zapraszamy na koncert młodego, bardzo utalentowanego i odnoszącego sukcesy w wielu konkursach organisty Michała Botora, który zachwycić może również talentem improwizatorskim. W Jeleniej Górze wystąpi natomiast Wrocławska Orkiestra Wszechmuzyczna, której młodzieńczy entuzjazm, radość i dbałość o kunszt artystyczny sprawią radość słuchaczom w każdym wieku, zatem warto wybrać się na koncert z całą rodziną - zachęca o. Tobiasz.

W tym roku festiwal obchodzi swój jubileusz. Bilety na koncert Koptycus można kupić poprzez Eventim, natomiast wstęp na pozostałe koncerty jest bezpłatny.

7 października w Domu Sióstr Notre Dame (ul. św. Marcina 12, Wrocław) odbędzie się spotkanie międzyreligijne "Asyż we Wrocławiu". Temat brzmi: "DOM - jedyny stały, jasny punkt w zmieniającej się ciągle rzeczywistości. Miejsce, (...) do którego wracasz (...) z nadzieją, że tam czeka cię bezpieczna przystań". Całość rozpocznie się o godz. 15. Przedstawiciele różnych religii wypracują apel o pokój do polityków świata.

Wszystkie szczegóły i informacje można znaleźć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy