Civitas Christiana we Wrocławiu zaprasza na projekcję filmu "Niepokalanów - więcej niż klasztor". To opowieść o miejscu, któremu ogromny potencjał nadał o. Maksymilian Kolbe.
Jest takie miejsce nieopodal Warszawy, gdzie prawie 100 lat temu oficjalnie rozpoczęła się historia pewnego klasztoru. Niepokalanów to jednak więcej niż klasztor. To też między innymi drukarnia, wydawnictwo, Radio Niepokalanów czy straż pożarna. Założony w sierpniu 1927 r. na ziemiach ofiarowanych przez księcia Jana Druckiego-Lubeckiego klasztor niepokalanowski stanowił miejsce działalności świętego o. Maksymiliana Marii Kolbego. Początkowo osiedle zakonne zajmowało niewielki obszar, jednak wraz z rozwojem dzieła rosła też jego powierzchnia.
O wielkości i rozmachu Niepokalanowa świadczą liczby. Przed wybuchem II wojny światowej w klasztorze mieszkało 760 zakonników. Wydawnictwo zużywało rocznie ok. 1600 ton papieru na prawie 60 mln egzemplarzy drukowanych tam czasopism. W kwietniu 1938 r. przygotowano nawet plan otwarcia małego lotniska w Niepokalanowie dla potrzeb wydawnictwa oraz uruchomienia stacji radiowej. Te zamiary uniemożliwił wybuch wojny.
O życiu w tym miejscu kiedyś i dzisiaj opowiada w filmie o. Piotr Szczepański OFMConv, redaktor naczelny "Rycerza Niepokalanej".
Zaś o tym, jak powstał prezentowany projekt filmowy, opowiadać będą jego twórcy - Kamil Latuszek i Emilia Bernaciak z Centrum Medialnego "Civitas Christiana".
Projekcja filmu i dyskusja odbędą się 9 października (poniedziałek) o godz. 17 przy ul. Staromłyńskiej 2A/U12 we Wrocławiu.