Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jakie cele ma synod diecezjalny? "Nie chodzi o napisanie jakiegoś dokumentu"

Konkretnie określone cele zbliżającego się synodu pokazują, na czym ma polegać ta wspólna droga i jak należy ją rozumieć.

Zbliża się synod archidiecezji wrocławskiej pod hasłem: "Uczyńcie wszystko, co powie wam Syn". Trwa etap presynodalny, w którym specjalne zespoły parafialne już trwają na modlitwie i spotykają się ze sobą regularnie. Wielu wiernych zaangażowało się w ten proces. 

Synod ma konkretne założenia i cele. Nie jest - jak nie którzy błędnie rozumieją - jednorazową wielką konferencją czy zebraniem, z wypracowaniem jakiegoś stanowiska, dokumentu.

- Pierwszym celem synodu jest doświadczenie spotkania Boga we wspólnocie. To bardzo istotne. Nie chodzi o napisanie jakiegoś dokumentu, czy stworzenie tylko jakiegoś prawa. Chodzi o przeżycie spotkania z Jezusem razem w Kościele. Dlatego synod potraktujmy jako diecezjalne rekolekcje. Kiedy razem się modlimy, słuchamy słowa Bożego i świętujemy. Ten ostatni element też jest istotny, bo przecież wzorem jest dla nas wesele w Kanie Galilejskiej, bycie razem z Jezusem i z Jego matką. Tak chcemy umocnić naszą wiarę - tłumaczy bp Maciej Małyga.

Ostatni synod w archidiecezji wrocławskiej miał miejsce w latach 1985-1991. Uroczysta inauguracja nastąpiła 30 grudnia 1985 r. w katedrze wrocławskiej. W odpowiedzi na list powiadamiający Watykan o synodzie, Stolica Apostolska przesłała wówczas list z błogosławieństwem Ojca Świętego:

Jego Świątobliwość Jan Paweł II z zadowoleniem przyjął wiadomość o zwołaniu w Archidiecezji Wrocławskiej pierwszego synodu po drugiej wojnie światowej (...). Ojciec święty modli się gorąco, by to pasterskie spojrzenie Synodu Wrocławskiego na człowieka we współczesnym świecie przyczyniło się do rozwoju cywilizacji miłości wyrastającej z nienaruszonego depozytu nauki objawionej, w której mamy ustawicznie trwać zgodnie z wolą Chrystusa Pana”.

- Drugim celem, który stawia sobie nasz synod, jest odnowa struktur. One są w Kościele istotne, bo ułatwiają ewangelizację. Czasami po prostu ją umożliwiają. Czasami niestety struktury istnieją same dla siebie i nie są wpisane w konkretny kontekst społeczny. Dlatego trzeba ciągle czuwać nad tym, by struktury Kościoła odpowiadały na wrażliwość społeczną, na wrażliwość ludzi, dla których są.  Stąd konieczność przemyślenia na nowo tego, co pod względem strukturalnym Kościoła jest ważne - mówi ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej.

CELE SYNODU ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ:

1. Doświadczyć spotkania Boga we wspólnocie Ludu Bożego.
2. Rozeznać, przemyśleć i przeorganizować kształt struktur kościelnych dla odnowy wiary i owocnej misji.
3. Zarysować wizję życia Kościoła, która pozwoli wyprzedzać nadchodzące wydarzenia i nie działać reaktywnie.
4. Wspólnie przeżyć Jubileusz roku 2025 (“Pielgrzymi nadziei”).
5. Przygotować diecezję do przeżywania Wielkiego Jubileuszu roku 2033.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy