Pod tym hasłem w Trzebnicy odbyła się pielgrzymka wolontariuszy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Przekazano również dane dotyczące poziomu samotności w Polsce i o propozycjach wolontariatu oferowanych przez Caritas.
Zjazd wolontariuszy rozpoczął się od modlitwy i omówienia bieżących spraw parafialnych zespołów Caritas. Następnie, po wprowadzeniu miejscowego burmistrza Marka Długozimy, uczestnicy zjazdu obejrzeli film dokumentalny o bł. rodzinie Ulmów pt. "Historia jednej z zbrodni".
W ramach wydarzenia odbyła się również konferencja prasowa, podczas której dyrektor ks. Dariusz Amrogowicz i rzecznik prasowy Paweł Trawka oraz koordynator parafialnych zespołów Caritas Robert Jadwiszczak opowiadali o tym, jak wielkim problemem we współczesnym społeczeństwie jest samotność.
Dziennikarze i wolontariusze PZC usłyszeli, że badania naukowe potwierdzają ogromny wpływ samotności na zdrowie ludzi, która zwiększa ryzyko chorób takich, jak choroby serca (o 29 proc.), udar (o 32 proc.) i demencja (o 64 proc.). Istnieje też ok. 30 proc. większe prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci, w tym samobójczej.
Przytaczane kolejne dane wskazują również na to, że to mężczyźni doświadczają większego poczucia samotności niż kobiety. W Polsce młodzi mężczyźni stanowią szczególnie narażoną grupę - 65 proc. w wieku 25-34 lat oraz 57 proc. mężczyzn do 24. roku życia odczuwa wyższy poziom samotności.
Stąd wynika ogromna potrzeba przeciwdziałania samotności. Prelegenci podawali przykład archidiecezji wrocławskiej jako tej, która pokazuje, że Caritas odgrywa istotną rolę w działaniach charytatywnych i społecznych. W archidiecezji działają 123 parafialne zespoły Caritas, w których działa ok. 1500 osób zaangażowanych w wolontariat zarówno w parafialnych zespołach Caritas, jak i w szkolnych kołach Caritas czy przy hospicjum domowym.
Rozwiązania, jakie są proponowane mężczyznom, mogą być skutecznym przeciwdziałaniem samotności. Wśród aktywności, które są możliwe w ramach parafialnych zespołów Caritas, są m.in.: prace społeczne, projekty budowlane i renowacyjne, innowacyjne rozwiązania w postaci nowych projektów odpowiadających zainteresowaniom mężczyzn, sport i rekreacja oraz edukacja i mentoring.
Punktem centralnym była Msza św. w bazylice trzebnickiej przy grobie św. Jadwigi Śląskiej. Pielgrzymka zakończyła się wspólną Koronką do Bożego Miłosierdzia.