Kilkaset osób przeszło przez centrum Trzebnicy do grobu św. Jadwigi Śląskiej, modląc się za wstawiennictwem śląskiej księżnej. Ta krótka pielgrzymka jest już tradycją w mieście.
Razem z mieszkańcami szli samorządowcy na czele z burmistrzem Trzebnicy Markiem Długozimą, a także siostry boromeuszki i kapłani. Po drodze wszyscy śpiewali pieśni i słuchali o życiu św. Jadwigi.
- Warto wzbudzić w sobie jakąś intencję do św. Jadwigi. Nie jest ważne, ile kilometrów przejdziemy, ale z jakim uczuciem, sercem i zapałem. Będziemy mijać nasze domy i miejsca pracy, powierzając je naszej patronce - przemawiał burmistrz Długozima.
Najkrótsza, być może, piesza pielgrzymka w diecezji przyciągnęła kilkaset osób. - Kolejny raz pielgrzymujemy i cieszymy się, że zawsze wierna tej inicjatywie jest młodzież ze szkół, która idzie z nami, niosąc piękne emblematy. Oddajemy cześć św. Jadwidze w jej wspomnienie liturgiczne. Skorzystajmy ze wszystkich darów i łask - mówił ks. kan. Bogdan Grabowski, proboszcz parafii. pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebnicy.
W radosnym i religijnym przejściu przez Trzebnicę uczestniczył bp Jan Kopiec, biskup senior diecezji gliwickiej. - Pan Bóg nas wyposażył w rozum i wolną wolę, byśmy potrafili sami decydować o tym, co jest dla nas najlepsze i jak potrafimy najpiękniej ten świat kształtować. Święta Jadwiga jest tego wspaniałym przykładem. Była księżną, niewiastą, matką i tą, która na dworach książęcych potrafiła się dobrze odnaleźć. Rozumiała jednocześnie, że trzeba czegoś więcej, by ucywilizować siebie samą i także innym ludziom pomagać w odnalezieniu najwspanialszych pouczeń Jezusa Chrystusa - nauczał bp Kopiec.
Podkreślił, że przybywając do Trzebnicy, zawsze jest pod wrażeniem życia św. Jadwigi. Księżna mogła opływać we wszystkie radości tego świata, a jednak wybrała drogę przede wszystkim służby człowiekowi. - Wpatrzeni w ten wzór, który czerpiemy ze starych dokumentów, pomyślmy o tym, jak pomagać człowiekowi w XXI wieku. Każda epoka ma swoje potrzeby. Niech św. Jadwiga będzie dla nas wspaniałym przewodnikiem, który dzieli się swoją mądrością - apelował bp Kopiec.
Po drodze opowiadał, że św. Jadwiga była bardzo uczynna. Chciała poznać wszystkich poddanych w księstwie, w którym rządził jej małżonek. - To dla nas przykład, że powinniśmy łączyć wszystkie siły, jakimi dysponujemy, aby przyczyniać się do wzrostu kultury i cywilizacji. Niech św. Jadwiga pomaga nam łączyć wszystko to, co służy drugiemu człowiekowi - zachęcał hierarcha.
Po dojściu do bazyliki w drzwiach przywitał wszystkich pielgrzymów kustosz świątyni ks. Piotr Filas SDS. Przypomniał, że śląska księżna już za życia była uważana za świętą.