Nowy numer 17/2024 Archiwum

Do I Komunii Świętej idzie cała rodzina

Wielu duszpasterzy zastanawia się, jak sprawić, by przygotowanie do I Komunii Świętej było wzrostem duchowym dla całej rodziny, nie tylko dla dziecka. W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie realizowany jest niecodzienny projekt.

Pomysłowy projekt ożywienia duchowego rodzin pierwszokomunijnych rozpoczął się tam od warsztatu odkrywania talentów i budowania poczucia wartości u dzieci.

- Mamy dwie córeczki, 5-letnią Sarę 7-letnią Noemi. To taki ciekawy okres odkrywania i pogłębiania ich zainteresowań. Dlatego zainspirował mnie mocno temat prezentowany przez Katarzynę Piotrowską i wszystkie trzy wybrałyśmy się na warsztaty. Dziewczynki miały narysować na dużym formacie, czym jest obdarowana nasza rodzina, a ja robiłam skrzętnie notatki, którymi podzieliłam się w domu z mężem - opowiada Agata Marynowska, parafianka z Oławy.

Ze spotkania wyszła z prostym, ale ważnym wnioskiem: mówić przede wszystkim językiem dobrych stron i na co dzień zauważać to, co dobrego zrobiły dzieci, ale i mąż.

- Bardzo spodobał mi się pomysł, by wprowadzić słoiki wdzięczności dla każdego domownika - jak dla mnie ćwiczenie bardzo proste i mocno budujące poczucie wartości. I taka perełka na koniec, która wybrzmiała, czyli zdanie: "Panie Boże, daj mi dzisiaj to, za co wczoraj Ci podziękowałam". To była bardzo cenna inicjatywa i serdecznie za nią dziękuję - podsumowuje żona i mama.

Uczestnicy warsztatów dowidzieli się, czym są talenty i poczucie wartości. Wykonali ćwiczenia, jak odkrywać talenty u siebie i u dzieci.

- Odkrywanie talentów buduje poczucie wartości. A nasze poczucie wartości ma swoje korzenie jeszcze w dzieciństwie, w domu rodzinnym. To rodzice budują w dzieciach poczucie wartości, to z jakim kręgosłupem swojego "ja" wejdziemy w dorosłość. Im ta siła swojej sprawczości będzie większa, tym łatwiej będzie nam pokonywać słabości - mówi Katarzyna Piotrowska, prowadząca warsztat.

Zachęcała, by nawzajem na siebie patrzeć dobrze. Tak się buduje silną rodzinę. 

Spotkanie na warsztatach było początkiem szerszego projektu, finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności. Główną jego osią są warsztaty ikon dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych. Ikon z nietypowych desek i o nietypowym przeznaczeniu. Pomysł, który realizuje oławska parafia, może być przykładem dla innych wspólnot parafialnych.

Więcej o tym przeczytasz o tym w 44. numerze "Gościa Wrocławskiego", który jest dostępny już od 2 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy