Nowy numer 48/2023 Archiwum

Abp Kupny ustanowił duszpasterza katolików języka białoruskiego

Metropolita wrocławski Józef Kupny mianował 30 października ks. Antoniego Ablama duszpasterzem katolików posługujących się językiem białoruskim.

W liście do ks. Antoniego hierarcha zauważa, że "Kodeks Prawa Kanonicznego zobowiązuje biskupa diecezjalnego, by troszczył się o wszystkich wiernych powierzonych jego pieczy, bez względu na ich wiek, pozycję czy narodowość, zarówno o stałych mieszkańców, jak i o tych, którzy czasowo przybywają na jego terytorium". W związku z tym abp Kupny nadał ks. Antoniemu wszelkie uprawnienia zgodnie z kan. 566, w tym prawo do błogosławienia małżeństw.

Wspólnota Katolików Białoruskich we Wrocławiu istnieje od maja 2021 roku. Dwa razy na miesiąc wierni gromadzą się na niedzielnej Mszy św. oraz spotkaniu integracyjnym. Organizowane są także inne wspólne wydarzenia i akcje. Wspólnota Białorusinów wyznania rzymskokatolickiego we Wrocławiu istnieje przy parafii św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Biegłej 3.

Ksiądz Ablam jest synem ziemi białoruskiej, pochodzi z parafii św. Andrzeja Apostoła w miejscowości Narocz (archidiecezja mińsko-mohylewska). W 2006 r, otrzymał święcenia kapłańskie, a obecnie jest doktorantem w dziedzinie prawa kanonicznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy