Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jak świętować 11 listopada?

Święto Niepodległości warto spędzić uroczyście. W Oławie odbędą się Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Mszę św. w sanktuarium NMP Matki Pocieszenia odprawi bp Jacek Kiciński CMF. Podajemy kilka ciekawych propozycji na ten dzień.

Wojewódzkie obchody rozpoczną się od składania kwiatów pod pomnikiem Losów Ojczyzny o godz. 9.15. Później nastąpi przemarsz przy akompaniamencie orkiestry dętej do sanktuarium pw. NMP Matki Pocieszenia. Tam o godz. 10 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny, której przewodniczył będzie bp Kiciński. O godz. 11.15 zaplanowano na rynku w Oławie uroczysty apel z przemówieniami i wręczeniem odznaczeń oraz koncert i występ artystyczny. Całej imprezie towarzyszyć będzie pokaz sprzętu wojskowego.

11 listopada uroczyście będzie obchodzony we Wrocławiu. Po raz kolejny Centrum Historii "Zajezdnia" zaprasza na wyjątkową, Radosną Paradę Niepodległości. Wyruszy o godz. 10 z pl. Wolności i przez pl. Legionów dojdzie do CH "Zajezdnia". Tutaj o godz. 12 wspólnie odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego. To wielopokoleniowe, barwne i rodzinne wydarzenie. Organizatorzy proszą o wzięcie biało-czerwonych flag. W paradzie już zadeklarowali udział artyści, twórcy, sportowcy, uczniowie i przedstawiciele środowisk zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami. Będą też orkiestra, chorągwiarze, maskotki i mażoretki oraz Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca "Wrocław".

Na paradzie nie zabraknie także Konnej Straży Miejskiej oraz Reprezentacyjnej Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. A na czele parady, jak co roku, pojedzie zabytkowy autobus Jelcz 043 "ogórek".

W OPT Zamek w Leśnicy 11 listopada o godz. 14 odbędzie się wydarzenie "Jest klawo! Warsztaty, pokazy i potańcówka z okazji Święta Niepodległości". To nawiązanie do polskich lat 20. XX w., poznawanie tajników mody tamtego czasu i zabawa w rytm najlepszej muzyki międzywojnia.

Program

14.00-17.00 - pokazy i warsztaty;
15.00-16.00 - wykład o modzie lat międzywojennych. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Krynolina" podczas krótkiej prelekcji połączonej z pokazem mody opowie o ewolucji i rewolucji w kulturze oraz modzie, która zaowocowała suknią za kolano, fryzurą "na pazia" oraz szalonymi zabawami lat 20. i 30. XX wieku;
17.00-18.30 - potańcówka w stylu lat 20. Orkiestra Taneczna "Wihajster" to 10-osobowy zespół, grający na klasycznych instrumentach dętych, który ma w swoim repertuarze zaaranżowane na dęty skład i głos żeński melodie dwudziestolecia międzywojennego. Szlagiery przedwojennych polskich filmów, rewii, operetek i kabaretów, ale i melodie mniej znane szerszej publiczności. Wihajster zaprasza w podróż do przedwojennej Polski i początków polskiej muzyki rozrywkowej.

Stary Klasztor zaprasza do wspólnego śpiewania w 105. rocznicę odzyskania niepodległości.

"Lance do boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń!" - ten refren słynnych "Żurawiejek" na polskie pułki kawalerii wrocławianie zaśpiewają razem już w niedzielę 12 listopada w Starym Klasztorze. Będzie to wspólne śpiewanie najpiękniejszych pieśni z polskiej historii - od powstania kościuszkowskiego przez powstania listopadowe i styczniowe, I wojnę światową i Legiony Piłsudskiego oraz wojnę polsko-bolszewicką, aż do II wojny światowej i powstania warszawskiego. Polskie pieśni bojowe wybrzmią w wersjach oryginalnych ze starych śpiewników, które nie zostały zmienione po wojnie za czasów komunizmu, gdy "Moskala" zamieniano najchętniej na "wroga", a o "bolszewiku" w ogóle nie było ani słowa. Aby ułatwić wspólne śpiewanie, przygotowane będą okolicznościowe śpiewniki z tekstami piosenek. Jakie piosenki usłyszymy? "Warszawianka", "Jak to na wojence ładnie", "Przybyli ułani pod okienko", "Szara piechota", "Hej, hej, ułani", "O, mój rozmarynie", "My, Pierwsza Brygada", "Kadrówka", "Więc pijmy wino, szwoleżerowie", "Serce w plecaku", "Pałacyk Michla", "Warszawskie dzieci", "Czerwone maki na Monte Cassino".

Bilety do kupienia TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy