Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dzień skupienia dla osób dotkniętych śmiercią dziecka poczętego

Do 23 listopada trwają zapisy na dzień skupienia, który odbędzie się 25 listopada we Wrocławiu. Zaproszeni są rodzice, bliscy i inne osoby dotknięte potwierdzoną lub potencjalną śmiercią dziecka poczętego lub brakiem możliwości poczęcia dziecka.

Dzień skupienia odbędzie się w sobotę 25 listopada w Domu Parafialnym parafii pw. NMP Bolesnej we Wrocławiu przy ul. Tatarakowej 1. Rozpocznie się o 14.00. Od 17.30 przewidziano możliwość spowiedzi, o 18.00 Mszę św.

Konferencje (krótkie) wygłoszą psychoterapeutka Izabela Cytrowska-Trela oraz proboszcz parafii ks. Wojciech Jaśkiewicz. Części warsztatowe będą dłuższe. Wypełni je praca własna i własne rozważania. Chętni będą mogli podzielić się swoim doświadczeniem straty dziecka poczętego na forum.

Zaproszone są osoby dotknięte śmiercią dziecka poczętego potwierdzoną lub potencjalną, naturalną i zamierzoną, nieświadomą i świadomą, a także brakiem nadziei lub szans na poczęcie.

Poruszony zostanie m.in. temat żałoby, potrzeby zewnętrznego przeżycia straty. Jej przeżycie, jak podkreślają organizatorzy, ułatwia powrót do normalnego życia, co nie oznacza zarazem zapomnienia o dziecku. Wyjaśniają, że żałoba może polegać na mówieniu innym o śmierci dziecka, na werbalnym i niewerbalnym wyrażaniu swoich emocji z tym związanych, na utworzeniu miejsca pamięci o zmarłym dziecku na cmentarzu czy w domu.

Tłumaczą, że z potwierdzoną śmiercią dziecka poczętego mamy do czynienia, gdy ciąża została potwierdzona, po czym dziecko zmarło w sposób naturalny lub na skutek interwencji mających na celu przerwanie ciąży. Osoby doświadczające straty dziecka poczętego zmagają się z rozmaitymi skutkami tej sytuacji – czasem wyrzutami sumienia (czy zrobiliśmy wszystko, by je ocalić, zadbać o jego zdrowie), gniewem (na lekarzy, na Boga, na bliskich, na siebie), tęsknotą, poczuciem krzywdy i innymi.

Przez potencjalną śmierć dziecka poczętego rozumiana jest sytuacja, w której ciąża nie została potwierdzona, ale istnieje przypuszczenie, że mogło dojść do poczęcia.

Istnieją również pary, które mają pewność, że już nigdy nie zostaną rodzicami. Często mają miejsce sytuacje złożone, gdzie doświadczany ból jest wynikiem wielu różnych czynników. Co więcej, dotyka on również dalszych krewnych, personel medyczny i innych ludzi.

„Bardzo nam zależy, aby mimo różnorodności okoliczności przeżywanej żałoby, wszyscy uczestnicy czuli się przyjęci i zaopiekowani” - podkreślają organizatorzy.

Więcej informacji o konferencji oraz zapisy TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy