W parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich trwa już przygotowanie do nowego roku liturgicznego. Biblista ks. Ryszard Kempiak SDB wyjaśnia Ewangelię według św. Marka, którą będziemy rozważać w nowym programie duszpasterskim dla Kościoła w Polsce.
Przez cały tydzień od 19 do 25 listopada wykładowca Pisma Świętego na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu przybliża oborniczanom Ewangelię według św. Marka w kontekście nowego roku liturgicznego. Poprzez homilie na Mszach św., a także prelekcje po liturgii. Można je śledzić na żywo przez Internet TUTAJ. Wszystko pod hasłem: "Przygoda z markową opowieścią o Jezusie działającym słowem i czynem".
Nowy rok duszpasterski rozpocznie się od pierwszej niedzieli Adwentu pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
– To pobudzenie wszystkich wiernych do refleksji nad własnym uczestnictwem we wspólnocie oraz inspiracja do większego i pełniejszego zaangażowania. Chodzi też o pokazanie w każdym wiernym podmiotowości, a więc poczucie równej godności w Kościele. Jesteśmy zaproszeni do odpowiedzialności za Jego ciągłe budowanie. Nowy rok ma przynieść ożywianie wspólnotowości. Doświadczania w Kościele wspólnoty z Bogiem i między sobą – zapowiadał ks. Kempiak.
Kościół ma się stawać coraz bardziej wspólnotą, w której każdy słucha drugiego, a wszyscy słuchają Ducha Świętego. W nadchodzącym roku będzie towarzyszyć nam Ewangelia św. Marka.
– To najstarsza i najkrótsza Ewangelia, mająca zaledwie 16 rozdziałów. Stawia na pierwszym miejscu tożsamość Jezusa. Była nazwana w starożytności chrześcijańskiej Ewangelią katechumenów. Ludzie dorośli przygotowywali się do Chrztu świętego i musieli najpierw wiedzieć, kim jest Jezus. Przyswoić podstawowe prawdy wiary. My jesteśmy już ochrzczeni, ale może dalej poszukujący. Nigdy nie możemy powiedzieć, że poznaliśmy Jezusa dostatecznie. I ta Ewangelia może być przydatna dla kogoś, kto jeszcze w pełni się nie opowiedział się za Jezusem – mówił biblista.
Podkreślał, że z każdym nowym rokiem mamy ciągle do czynienia z wtajemniczaniem w życie Kościoła i w życie wiary. Dlatego za sprawą opatrzności Bożej pomyślano o odpowiednim podręczniku. Na każdy etap przeznaczony został jeden podręcznik. Poszczególne Ewangelie pasują do różnych poziomów wtajemniczania. Podręcznikiem na pierwszy etap jest Dobra Nowina według św. Marka.
– Pamiętajmy, że Jezus rozpoczął publiczną działalność w 27 roku i nie przyszedł na świat w 0 roku, ale między 6, a 8 rokiem przed naszą erą. Jedyna pewna jednogłośna data to 7 kwietnia 30 roku. Wtedy umarł. A zatem jak rozpoczął działalność miał 33 lata, a jak umierał miał 36-37 lat. Nic dla nas nie napisał, ale gromadził od początku przy sobie uczniów, bo wiedział, że najlepiej się uczy życiem. Żeby oni byli z Nim i Jemu się przyglądali. Jak się okazuje w Ewangelii Marka prawie nigdy nie widzimy Jezusa samego. Zawsze towarzyszą mu uczniowie. Szli krok w krok za swoim Mistrzem – opisywał ks. R. Kempiak.
My też jesteśmy wezwani, aby śledzić drogę Jezusa, by Jego kroki stawały się naszymi krokami. Ewangelia nas dotyczy, ona opowiada życie każdego z nas. Chrystus chce wejść, szanując naszą wolność, ze swoim słowem w różne sytuacje naszego życia.
Biblista przywołał w jednej ze swoich konferencji sytuację, kiedy Jezus spotyka niewidomego żebraka Bartymeusza, który wołał „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną”.
– Bartymeusz może być dla nas wzorem ucznia Jezusa. Aby te spotkania dały owoc, zawołajmy do Boga, byśmy przejrzeli jak Bartymeusz. Ewangelista nie bez powodu kieruje uwagę na tę postać pod Jerychem – stwierdził salezjanin.