W parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu, przy której działa Rada 16105 Rycerzy Kolumba, odbył się dzień formacji dla mężczyzn.
Punktem centralnym spotkania była Msza św., ale najważniejszym elementem formacyjnym była katecheza ks. Rafała Michaelisa pt. "Jezus Chrystus jako droga człowieka".
Kapłan zauważył, że Rycerze Kolumba, mimo długiej historii i - wydawałoby się - anachronicznej nazwy, nic nie tracą z aktualności. - Jako rycerze Boga głosimy światu Dobrą Nowinę - to, że Jezus się wcielił, zamieszkał pośród nas i przynosi człowiekowi wolność. Przyjęcie nauki Chrystusa przynosi człowiekowi wyzwolenie od fałszu, zakłamania i labiryntów, które każe pokonywać mu świat. W tym kontekście możemy być lekarstwem dla świata. Jest nim radykalizm ewangeliczny - przestrzeganie triady drogi, prawdy i życia, które przyniósł Jezus Chrystus - nauczał.
Kapłan zwrócił uwagę, że motyw drogi pojawia się w Piśmie Świętym bardzo często. - On wybrzmiewa następująco: kładę przed tobą przekleństwo albo błogosławieństwo. Pan Jezus nie daje nam zbyt wielkiego wyboru. Mamy tylko dwie opcje - drogą błogosławieństwa jest Jezus Chrystus - podkreślił. Przekonywał, że mamy się upodabniać do Jezusa i w ten sposób przyciągać świat na tę drogę błogosławieństwa.
Wskazówki dotyczące tego, jak się upodabniać do Chrystusa, daje nam papież Jan Paweł II w encyklice "Redemptor hominis", odnosząc się do listu św. Piotra - błogosławcie, a nie złorzeczcie, modlitwa i jałmużna. Nawiązał za papieżem do przykazania miłości wzajemnej i zachęcał, by w jego realizacji nie było podziałów. - W tym przykazaniu objawia się Jezus Chrystus. My nigdy nie idziemy za duchem świata, ale za duchem Chrystusa - prezentujemy wartości dla świata nielogiczne, a nam dające życie. Przyjęcie tego stylu życia jest ofiarą - dawaniem dobrowolnie siebie dla wspólnoty. Możemy powiedzieć, że Rycerze Kolumba to wspólnota, która na czele z zasadą miłosierdzia obdarzona jest charyzmatem, czyli darem od Pana Boga, który ma służyć wspólnocie. Naszym charyzmatem jest składanie swojego życia w ofierze - tłumaczył.
Dlaczego Jezus jest drogą człowieka, skoro jest tak wiele systemów, które odznaczają się wielką troską o bliźniego? - Dlaczego my mamy się czuć wyjątkowo? Bo jesteśmy grupą, która nie opiera się na zmiennej ideologii. Nam chodzi o zbawienie. Dlatego idziemy po drodze, którą jest Jezus, i chcemy się do Niego upodobnić, w Nim odkrywamy prawdę, by mieć życie nadprzyrodzone - zaznaczył.
Ksiądz Michaelis podkreślił, że łaską jest, iż Pan dał taką wspólnotę jej członkom oraz dzień formacji. - To oczywiście dla naszego pożytku, ale to również wezwanie do misyjności. Zadaniem Rycerzy Kolumba, którzy idziemy drogą Jezusa Chrystusa, jest prostowanie ścieżek myślenia ludzkiego - przekonywał.