Nowy numer 17/2024 Archiwum

Terytorialsi i IPN zacieśniają więzi

Instytut Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu podpisał porozumienie o współpracy z 16. i 13. Brygadą Obrony Terytorialnej. To formalizacja wzajemnych relacji, ale także otwarcie do nowych rozwiązań np. prowadzonych wzajemnie dla siebie szkoleń.

W Przystanku Historia IPN we Wrocławiu płk Edward Chyła (dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej), płk Paweł Piątkowski (dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej)  oraz dr hab. Kamil Dworaczek (dyrektor IPN Wrocław) zawiązali umowę stałej współpracy.

Relacje między tymi podmiotami od lat są bardzo dobre. Ten krok ma ująć w formalne ramy wspólne działania, ale także pozwala otworzyć się na nowe formy.

- Działamy razem na polu pamięci, czy tym edukacyjnym. Dzisiaj stawiamy kropkę nad „i”. Dokładamy kolejny element tej kooperacji, czyli szkolenia, z których, mam nadzieję, będziemy korzystać jako pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej. Ich zakres jest jeszcze do ustalenia, ale myślimy w naszym przypadku np. o zajęciach ze strzelania i samoobrony. A ze swojej strony także proponujemy różnego rodzaju spotkania i konferencje historyczne - informuje dr hab. Kamil Dworaczek.

Przypomina, że kiedy powstawały Wojska Obrony Terytorialnej, toczyła się szeroka dyskusja o ich sensie i potrzebie. Mimo wątpliwości, po 24 lutego 2022 r. wielu zrozumiało, że było to rozwiązanie dobre i korzystne.

- Terytorialsi budują mosty między armią zawodową, a środowiskiem cywilnym. Bardzo serdecznie za to dziękuję i liczę na szeroką współpracę - podsumowuje dyrektor wrocławskiego oddziału IPN.

Dowódcy brygad przy podpisaniu umowy zwrócili uwagę, że jednym z zadań WOT-u jest dbanie o tożsamość lokalnych społeczności, o ich wiedzę patriotyczną, historyczną i obywatelską. 

-  Teraz będziemy mogli realizować razem kolejne przedsięwzięcia w oparciu o dzisiejszą umowę, bez nowych podpisów, czy listów intencyjnych. Otwieramy sobie ścieżkę do wielu nowych elementów. Co do szkoleń wojskowych – ich intensywność zależy oczywiście od chęci pracowników IPN - mówi płk Edward Chyła, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zależy mu na tym, żeby terytorialsi korzystali z zasobów IPN, a przez to wzbogacali swoją wiedzę o polskiej historii najnowszej, którą będą przekazywać dalej.

- Jedno z głównych zadań WOT-u to sięganie do pamięci i historii, by nie zapominać o tych, o których inni kiedyś zapomnieli. Krzewienie patriotyzmu jest dla nas bardzo ważne i dlatego współpraca z IPN-em wydaje się kluczowa. Pomaga w zdobywani uwiedzy, zapomnianej, ukrywanej przez wiele lat. Chcemy ją posiąść, a jednocześnie przekazać pracownikom IPN umiejętności wojskowe – zarówno od praktycznej, jak i teoretycznej strony - proponuje płk Paweł Piątkowski, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy