Nowy numer 09/2024 Archiwum

Może w Sylwestra na... rekolekcje? Zabawa do rana gwarantowana

Trzecia edycja rekolekcji sylwestrowych pt. "Wielkie Odkrycie" odbędzie się w Henrykowie. - Ostatnie dni roku mogą być odlotowe. Spędzenie zabawy sylwestrowej w kilkusetletnim refektarzu, czy codzienne przemykanie korytarzami, dostępnymi tylko dla nielicznych, są świetną przygodą.

Najpierw podstawowe wyjaśnienie: czy forma rekolekcji wyklucza zabawę sylestrową? Absolutnie nie! Rekolekcje sylwestrowe „Wielkie odkrycie 3 - Droga do przyjaźni z sobą" to wydarzenie, na którym można spotkać Boga i wyjątkowych ludzi. Przeznaczone dla młodzieży pomiędzy 13. a 25. rokiem życia. Ostatnia edycja zgromadziła blisko 100 młodych z całej archidiecezji wrocławskiej i nie tylko. 

- Młodzież trzeba wyganiać z parkietu o 4 lub 5 rano podczas zabawy sylwestrowej. To o czymś świadczy! Jeśli ktoś nie wierzy, że ostatnie dni roku mogą być odlotowe - niech zobaczy zdjęcia z ostatnich rekolekcji TUTAJ - zachęca ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pomysł na takie zagospodarowanie końcówki roku kalendarzowego wpadł mu do głowy podczas pracy duszpasterskiej w Oławie. Towarzyszył tam młodym ludziom i widział, że nie mają opcji na spędzenie tego czasu.

- Do tego w wielu domach Boże Narodzenie to paradoksalnie smutne święta. Rozbite rodziny, konflikty, nieumiejętność świętowania... Młodzi potrzebują doświadczenia prawdziwej wspólnoty, która ich przyjmie, a taką my na rekolekcjach tworzymy -zapewnia kapłan.

Co młodzież, zgodnie z nazwą wydarzenia, ma wielkiego odkryć?

- Siebie! Zobaczyć siebie oczami Jezusa, który widzi w nas więcej niż tylko same porażki i trudne historie.  Oczywiście, będzie trochę psychologii, ale nie "psychologizujemy" tam wiary. Chcę im pokazać, że zrozumienie i pokochanie siebie nie kłóci się z wiarą, a wręcz odwrotnie, jest spełnieniem przykazania: "Będziesz miłował bliźniego, jak siebie samego" Często o tym zapominamy, że kochamy innych tak, jak kochamy siebie - opisuje ks. Piotr.

Rekolekcje to nie jest tylko czas wykładów czy modlitwy w kaplicy. To moment wypoczynku dla młodych. Pojechać może każdy Organizatorzy nie mierzą "temperatury wiary" przy wejściu do klasztoru. To może być dobry czas na sprawdzenie, czy Bóg i Kościół jest dla mnie. 

- Klasztor w Henrykowie, taki nasz lokalny "Hogwart" jest dobrym miejscem. Po raz pierwszy robimy nocne zwiedzanie. Takiej atrakcji jeszcze nie było! Oprócz tego można spotkać wielu kapitalnych młodych ludzi. Spędzenie zabawy sylwestrowej w kilkusetletnim refektarzu czy codzienne przemykanie korytarzami, które są dostępne tylko dla nielicznych, będą świetną przygodą - zapowiada ks. Rozpędowski.

Dodaje, że rodzice mogą czuć się całkowicie bezpiecznie. Ich dzieci będą pod opieką wykwalifikowanej kadry wychowawców, a obiekt spełnia wymagania wypoczynku młodzieży, ponieważ na co dzień pełni funkcję szkoły katolickiej. 

W razie wszelkich pytań, można napisać do księdza na maila: rozpedowski.piotr@gmail.com.

Na rekolekcje obowiązują zapisy przez SPECJALNY FORMULARZ. Trwają do 15 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy