Nowy numer 09/2024 Archiwum

Wyróżnieni za pomoc osobom z niepełnosprawnościami

W Pałacu Prezydenckim dwoje Dolnoślązaków - z Milicza i Wrocławia - otrzymało wysokie odznaczenia państwowe: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Krzyż Zasługi.

Uroczystość odbyła się z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia za otrzymali:

  • Alicja Szatkowska (prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych) - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Paweł Parus (pełnomocnik marszałka województwa dolnośląskiego ds. osób niepełnosprawnych, założyciel i prezes pierwszego w Polsce Klubu Kibiców Niepełnosprawnych) - Złoty Krzyż Zasługi.

Oboje zostali wyróżnieni za zasługi w działalności na rzecz wspierania i aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących pomocy.

- To dla mnie docenienie pracy całego milickiego stowarzyszenia i jemu dedykuję odznaczenie. Bez wszystkich wspaniałych ludzi, którzy pracują razem ze mną, nie udałoby się tyle osiągnąć. A jest ich prawie 300. Wspieramy osoby z niepełnosprawnością od urodzenia po dorosłość. A mamy jeszcze wiele marzeń. Chcemy uruchomić żłobek integracyjno-terapeutyczny - mówi A. Szatkowska.

Jako społecznik była jednym z inicjatorów powstania Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, w którym od 1993 r. niezmiennie pełni funkcję prezesa. MSPDiON to marka w skali całego województwa. Zajmuje się wielospecjalistyczną, kompleksową i ciągłą opieką nad osobami z niepełnosprawnościami.

- Dojeżdżają do nas na terapie rodziny z dziećmi z odległych miejscowości. Dziennie pokonują 100 km w jedną stronę, a to oznacza, że brakuje tego typu miejsc. To, co udało się zrobić w Miliczu, jest możliwe w każdym małym powiatowym miasteczku na prowincji - zaznacza prezes Szatkowska.

Jako wielki zaszczyt poczytuje sobie odznaczenie od prezydenta Dudy wrocławianin P. Parus. - To dla mnie najważniejsza nagroda to całokształt pracy i służby na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. Otrzymanie jej od głowy państwa traktuję jak pewien szczyt, do którego udało się dotrzeć, a także ogromną mobilizację do dalszej pracy dla naszego środowiska. Człowiek w życiu przeszedł różne trudy, a Złoty Krzyż Zasługi staje się pewnym zwieńczeniem - powiedział.

Od lat pracuje m.in. nad dostępnością różnego rodzaju obiektów i instytucji dla osób z niepełnosprawnościami. Jak twierdzi, ta sytuacja w Polsce bardzo mocno się poprawia, m.in. dzięki dobrze napisanym ustawom, które obligują rząd i samorządy do dostosowywania rzeczywistości dla osób niepełnosprawnych.

Wyróżnieni za pomoc osobom z niepełnosprawnościami   Paweł Parus ze Złotym Krzyżem Zasługi. Archiwum prywatne
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy