Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rekopis Orędzia biskupów polskich do niemieckich we Wrocławiu

Rękopis Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r. autorstwa bp. Bolesława Kominka (późniejszego kardynała) został wypożyczony z Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie do archidiecezji wrocławskiej.

Przypomnijmy, że ten ważny dokument został odnaleziony w 2019 r. w Rzymie przez dr. hab. Wojciecha Kucharskiego i dr. Andrzeja Jerie (odpowiednio zastępcę dyrektora i dyrektora Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", prowadzącego Centrum Historii "Zajezdnia"). Teraz rękopis został wypożyczony do archidiecezji wrocławskiej. Odebrał go z rąk rektora instytutu ks. dr. Adama Sycza biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej bp Maciej Małyga wraz z wrocławskimi badaczami. W niedalekiej przyszłości planowana jest prezentacja rękopisu.

Niezwykłe jest fakt, że przekazanie dokumentów miało miejsce w tej samej sali, w której biskupi podpisywali Orędzie w 1965 r.

Orędzie z 1965 r. było kamieniem milowym na drodze do pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej. "Jest wyjątkowe z kilku względów. List w moim odczuciu jest swego rodzaju traktatem etycznym i politologicznym, w którym buduje się model pojednania i dialogu, opierający się na trzech fundamentach. Po pierwsze - mówimy prawdę. Po drugie - nie polemizujemy, ale dialogujemy, czyli dostrzegamy dobre i złe elementy każdej ze stron. Po trzecie - jesteśmy gotowi do wybaczenia. Biskupi polscy wchodzą nawet na poziom wyżej. Oni nie mówią tylko o wybaczeniu Niemcom jako oprawcom, ale idą dalej jako chrześcijanie - proszą ich o przebaczenie. To wisienka na torcie. Orędzie miało realny wpływ na politykę między oboma państwami i na sposób myślenia społeczeństwa niemieckiego, a według mnie także polskiego" - wyjaśniał po odnalezieniu dokumentu na łamach "Gościa" W. Kucharski.

Rekopis Orędzia biskupów polskich do niemieckich we Wrocławiu!

Rozmowę z Wojciechem Kucharskim o orędziu, ale także innych listach milenijnych można przeczytać tutaj:

Orędzie może trafić na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Więcej o tym tutaj: 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy