Nowy numer 17/2024 Archiwum

Naukowiec, żołnierz Armii Krajowej, solidarnościowiec

Jego życiorys pokazuje, jak można walczyć dla Polski i pracować dla Polski. Setne urodziny obchodził Jerzy Kiersnowski, żołnierz Armii Krajowej i naukowiec Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Swoje setne urodziny Jerzy Kiersnowski obchodził 5 grudnia, a uroczyste przyjęcie odbyło się w pałacu na wrocławskich Pawłowicach. Zorganizowała je Rada Dziekańska Wydziału Biotechnologii i Nauk Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jubilat otrzymał ważne odznaczenia i pamiątkową szablę Ministra Obrony Narodowej. 

Jerzy Kiersnowski był przez lata naukowcem, doktorem nauk rolno-leśnych. Zajmował się badaniami z zakresu słodownictwa i piwowarstwa, gorzelnictwa rolniczego i przechowalnictwa produktów rolnych. We wszystkich tych dziedzinach stał się autorytetem naukowym w skali kraju. Swą wiedzę pogłębiał na stażach naukowych krajowych i zagranicznych, m.in. we Francji. W 1968 r. został mianowany docentem. Na wrocławskiej uczelni pełnił różne funkcje. Jeszcze do niedawna prowadził wykłady z przechowalnictwa produktów rolnych dla studentów stacjonarnych i niestacjonarnych.

Promotor jednej rozprawy doktorskiej i ponad 100 prac magisterskich. Opublikował ok. 40 prac, w tym 20 oryginalnych prac twórczych i 2 skrypty, a także opracował wiele recenzji i ekspertyz. Był współautorem 5 patentów.

Oprócz karty naukowej Jerzy Kiersnowski ma niezwykle chlubną w życiorysie kartę niepodległościową.

W latach 1941–1943, w czasie okupacji niemieckiej, pracował jako oborowy w rodzinnym majątku, uczestnicząc w szkoleniu i akcjach Armii Krajowej, a następnie przebywał w oddziałach leśnych jako dowódca drużyny „Kobuz”. Aresztowany w 1944 r. przez NKWD został wywieziony do Donbasu, gdzie był więziony w dwóch łagrach i zmuszony do katorżniczej pracy w kopalni węgla kamiennego. Zwolniony na końcu 1945 r. i przewieziony do Polski,

Po latach pracy naukowej współtworzył na uczelni NSZZ Solidarność, będąc wiceprzewodniczącym jego Komitetu Założycielskiego i pierwszej Komisji Uczelnianej, za co w stanie wojennym był aresztowany i przez 3 miesiące internowany. 

Został uhonorowany licznymi odznaczeniami, w tym m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej.

Na urodzinach Jerzy Kiersnowski przyjął pamiątkowe odznaczenia od Światowego Związku Armii Krajowej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

Specjalny list gratulacyjny wystosowali do stulatka premier Mateusz Morawiecki, a także wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

Naukowiec, żołnierz Armii Krajowej, solidarnościowiec Naukowiec, żołnierz Armii Krajowej, solidarnościowiec Naukowiec, żołnierz Armii Krajowej, solidarnościowiec Naukowiec, żołnierz Armii Krajowej, solidarnościowiec Naukowiec, żołnierz Armii Krajowej, solidarnościowiec

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy