Nowy numer 17/2024 Archiwum

Historia Polski w zwierciadle kolęd

Podczas grudniowego Wieczoru Tumskiego usłyszymy wykład Marka Dyżewskiego, zatytułowany "Historia Polski w zwierciadle kolęd". W drugiej części wieczoru wystąpi z polskimi kolędami Kameralny Chór Męski "Cantilena" pod dyrekcją Mikołaja Szczęsnego.

Wieczór Tumski odbędzie się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia - 26 grudnia o 18.00 w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Program:

Bolesław Wallek-Walewski (1885-1944) / Kancjonał Artomiusza - "Narodził się nam Zbawiciel"
Krystyna Wilkowska-Chomińska (1920-2003) / Kancjonał staniątecki - "Nużmy dziś krześcijani"
Romuald Twardowski (1930) - "Płacze Jezus mały"
Romuald Twardowski - "Alleluja, chwalmy Pana"
Tomasz Flasza (1865-1940) - "Przystąpmy do szopy"
Antoni Uruski (1872-1934) / sł. Franciszek Ryling - "Zaśnij, Dziecino"
Wacław Lachman (1880-1963) - "Narodził się Jezus Chrystus"
Franciszek Ryling (1902-1986) - "Kolęda góralska"
Jan Pasierb-Orland (1903-1984) / sł. Stanisław Gąsienica-Byrcyn - "Bacowsko kolynda"
Tomasz Flasza - "Bracia, patrzcie jeno"
Włodzimierz Sołtysik - "Mizerna, cicha"
Wacław Lachman - "Lulajże, Jezuniu"
Tomasz Flasza - "Bóg się rodzi"

Wstęp wolny.

Marek Dyżewski, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, studiował również historię sztuki na uniwersytetach we Wrocławiu i Wiedniu oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W radiu i telewizji komentował odbywające się w Polsce międzynarodowe imprezy muzyczne, prowadził wykłady na wszystkich polskich uczelniach muzycznych, a także w: Berlinie, Bonn, Hamburgu, Norymberdze, Brukseli, Paryżu, Nicei, Sankt Petersburgu, Wiedniu i Waszyngtonie. Jest wykładowcą Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W latach 1990-1994 był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Kameralny Chór Męski "Cantilena", założony w 1966 r. we Wrocławiu, w roku 2007 został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". Nawiązuje do bogatych tradycji chóralnych Wrocławia, a swoje sukcesy zawdzięcza współpracy ze znakomitymi dyrygentami, m.in. Edmundem Kajdaszem, Krzysztofem Teodorowiczem i Tadeuszem Zatheyem. Repertuar chóru obejmuje muzykę od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych, zarówno sakralną, jak i świecką. Szczególne miejsce w repertuarze zajmuje program pieśni patriotyczno-wojskowych oraz muzyka cerkiewna. Wystąpił z niezliczoną liczbą koncertów. Wśród tych szczególnie pamiętanych znalazł się występ pod oknami nyskiego więzienia, w samym środku stanu wojennego. Chór śpiewał dla internowanych kolegów.

Mikołaj Szczęsny, który od 2022 r. prowadzi Kameralny Chór Męski "Cantilena", to absolwent Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a także anglistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracuje z Chórem Chłopięcym i Chórem Dziewczęcym Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, doświadczenie dyrygenckie zdobywał też w pracy z chórem Capella Ecumenica. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy