Od bierności do zaangażowania - taka główna myśl pozostaje w głowach i sercach młodzieży salezjańskiej, która spotkała się w Zespole Szkół Salezjańskich "Don Bosco" we Wrocławiu na IV Kapitule Młodych 2023.
Do stolicy Dolnego Śląska przybyło 30 animatorów dzieł salezjańskich z trzech województw - wielkopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Kapituła Młodych to początek przygotowań do Kapituły Generalnej Salezjanów, która odbędzie się w 2025 r. w Rzymie. Kapitułę we Wrocławiu uroczyście rozpoczął ksiądz inspektor Bartłomiej Polański SDB.
- W charyzmacie salezjańskim głos młodzieży jest kluczowy, dlatego forum w takiej formie to czas refleksji, planowania i weryfikacji dotychczasowych działań w placówkach lokalnych, by uzyskać pełny obraz stanu działań młodzieżowych w prowincji - podkreśla główny organizator ks. Mikołaj Wyczałek SDB, delegat ds. duszpasterstwa młodzieżowego w Inspektorii Wrocławskiej.
Dla młodzieży salezjańskiej to nie tylko okazja do spotkania się z rówieśnikami, ale przede wszystkim możliwość aktywnego uczestnictwa w dyskusjach nad kierunkami rozwoju Kościoła, wspólnot i misji. To był dla młodych czas nauki, inspiracji i budowania wspólnoty opartej na wartościach, które głosił św. Jan Bosko.
- Święty założyciel dał początek charyzmatowi, stąd mentalny powrót uczestników do początków jego działalności. Dlatego hasłem kapituły było wezwanie: "Nasze Valdocco". Była to zachęta do przenoszenia niezwykłego klimatu rodzinnego, który tworzył J. Bosko w turyńskim oratorium, na przestrzeń lokalnych środowisk, odczytując jednocześnie najważniejsze potrzeby młodzieży w swoich miejscowościach. W odkrywaniu nowych dróg pomóc miały panele tematyczne - o historii tworzenia się dzieła salezjańskiego, o systemie prewencyjnym i duchowości salezjańskiej - opowiada salezjanin.
Podczas kapituły najbardziej wyróżniały się obrady w małych grupach, których zadaniem było przede wszystkim wsłuchiwanie się w doświadczenia innych oraz dzielenie się własnymi spostrzeżeniami, planami i marzeniami dotyczącymi oratoryjnej działalności. Uczestnicy podejmowali problematykę zaangażowania młodych na rzecz młodych, widząc potrzebę służby i ewangelizacji.
Ważnym aspektem była myśl o tym, jak konkretnie mogą oni wspierać pracę salezjanów w dziele wychowawczym. Młodzi wychowują młodych - takie zadanie zostawił swoim wychowankom na Valdocoo ks. Bosko. - Dlatego kapituła tworzyła w młodych sercach nową wizję aktywnego zaangażowania się w dzieło Kościoła, wizję wspierania rówieśników, odpowiadanie na ich potrzeby duchowe, edukacyjne i społeczne, oczywiście wszystko w kontekście zbawienia młodych - zaznacza ks. Mikołaj.
Kapituła dla młodzieży salezjańskiej to nie tylko intensywny czas modlitwy i pracy, ale także radości ze wspólnego przeżywania wiary, zbudowanej na relacjach. To także okazja do ugruntowania więzi z innymi młodymi ludźmi, którzy - podobnie, jak oni - pragną służyć młodym poprzez naukę, pracę i propagowanie wartości chrześcijańskich.
Jak sami salezjanie zaznaczają, poprzez udział w kapitule młodzież staje się aktywnym twórcą przyszłości zgromadzenia salezjańskiego, wpływając na wizję i programowanie działań salezjańskich na polu globalnym.