Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek pocztowy z tytułem "Franciszkański Zakon Świeckich". Przedstawia on fragment witraża z kościoła franciszkańskiego pw. św. Antoniego we Wrocławiu-Karłowicach.
Obrazy przedstawione na znaczku i okolicznościowej kopercie pochodzą z klasztoru we Wrocławiu-Karłowicach. Autorem projektu jest Poczta Polska. Wartość znaczka wynosi 4,60 zł. Na jednym arkuszu znajduje się ich 50. Cały nakład to 100 tys. sztuk.
„Św. Franciszek błogosławi tercjarzy” – przedstawiona scena to tylko fragment witraża z kościoła franciszkańskiego pw. św. Antoniego we Wrocławiu-Karłowicach. Witraż znajduje się z prawej strony w prezbiterium kościoła w dwudzielnym ostrołukowym oknie, w ramach z podziałem na szesnaście pól z kompozycyjnie wyodrębnionymi strefami.
- Na znaczku widoczna jest środkowa część witraża ze sceną figuralną przedstawiającą św. Franciszka z Asyżu, który z krzyżem w prawej dłoni błogosławi przedstawicielom różnych grup społecznych należącym do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, czyli III Zakonu św. Franciszka. Wśród postaci możemy wyróżnić osoby z królewskich rodów - św. Ludwika i św. Elżbietę. Postaci te zostały ukazane w postawie klęczącej przed św. Franciszkiem, w bogatych szatach królewskich oraz z koronami na głowach. Czczeni są oni jako patroni tercjarzy franciszkańskich. Z prawej strony sceny za św. Elżbietą ukazane zostały postaci zakonnicy i kapłana z aureolą oraz dwie postaci osób świeckich bez aureoli. Scena rozgrywa się na tle symbolicznie zaznaczonego krajobrazu z górami oraz ogrodu z drzewami i kwiatami - opisuje o. Jozafat R. Gohly OFM, franciszkanin z Karłowic.
Wykonanie witraża datowane jest na początek XX wieku.
Emisji znaczka towarzyszy koperta FDC. Skrót FDC (ang. first day cover) oznacza kopertę z naklejonym znaczkiem pocztowym, ostemplowaną najczęściej stemplem okolicznościowym w pierwszy dzień obiegu znaczka. Koperta i stempel mają zazwyczaj napisy nawiązujące do tego dnia. Na kopercie umieszczono zdjęcie obrazu przedstawiającego przekazanie zasad życia dla Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przez św. Franciszka.
- Oryginalny obraz olejny namalowany na płótnie przedstawia św. Franciszka z Asyżu z postaciami św. Elżbiety Węgierskiej i św. Ludwikiem. Kompozycja prezentuje wnętrze kościoła z widocznym łukiem sklepiennym wspartym na filarze i oknem z witrażem. Na stopniach ołtarza stoi św. Franciszek z Asyżu, pochylający się w stronę klęczącej przed nim pary królewskiej, podając im habit i sznur franciszkański. Po prawej stronie obrazu na stopniach ołtarza klęczy młoda niewiasta w białym czepku i żółto-czerwono-różowej sukni z białym szalem wokół szyi i na ramionach. W wyciągnięte ramiona przyjmuje brązową szatę podawaną przez Franciszka. Z lewej strony obrazu i ołtarza widoczny jest w przyklęku młody mężczyzna w białej sukni przewiązanej szarfą, z jasnymi opadającymi na szyję włosami, który w kornej postawie przyjmuje w wyciągnięte dłonie biały sznur zakonny z węzłami symbolizującymi śluby zakonne - opowiada o. Jozafat.
Obraz namalowany została przez Heinricha Elsnera (1878-1948) w 1943 roku. Znajduje się on w refektarzu klasztoru franciszkanów we Wrocławiu-Karłowicach.
Znaczek (Franciszkański Zakon Świeckich 2023; nr kat. 5357) oraz koperta FDC (Franciszkański Zakon Świeckich 2023; nr kat. 2287) są do nabycia w placówkach Poczty Polskiej.