18 osób wzięło udział w diecezjalnym etapie 34. Olimpiady Teologii Katolickiej. Konkurs odbył się we wrocławskim seminarium. Trzech laureatów będzie reprezentowało archidiecezję wrocławską i swoje szkoły w zmaganiach ogólnopolskich.
Ksiądz Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, nadzorujący przebieg konkursu na terenie archidiecezji, wyjaśnia, że służy on propagowaniu wiedzy teologicznej. - W tym roku myśl przewodnia brzmi: "Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła". Oczywiście podstawą wiedzy są Pismo Święte i Katechizm Kościoła Katolickiego, ale w tym roku lekturami obowiązkowymi były encykliki społeczne kolejnych papieży - mówi.
Kapłan wyjaśnia też, że olimpiada odbywa się na przestrzeni całego roku szkolnego. - 15 listopada odbył się etap szkolny, w którym brali udział uczniowie głównie liceów ogólnokształcących. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 18 osób. Po dzisiejszym poznamy trzy osoby, które będą reprezentowały naszą diecezję podczas finału na początku kwietnia w Radomiu - wyjaśnia. Dodaje, że zakres materiału się poszerza wraz z kolejnymi etapami konkursu.
Na co mogą liczyć zwycięzcy? - Oczywiście są nagrody rzeczowe, ale przede wszystkim to indeksy na wyższe uczelnie w całym kraju, w tym na nasz Papieski Wydział Teologiczny - zaznacza ks. Szypa.
Wśród uczestników etapu diecezjalnego był Jan Cichosz. Zaznacza, że bardzo go zaciekawił tegoroczny temat związany z katolicką nauką społeczną. - To dobra okazja, by rozwijać swoje umiejętności, poszerzać wiedzę w tej dziedzinie oraz ją sprawdzić - przekonuje. Przyznaje też, że nauką społeczną Kościoła nie interesował się tak bardzo, zanim nie rozpoczął przygotowań do olimpiady, ale teologią w szerokim znaczeniu już tak. - Ten konkurs pozwala mi zdobyć wiedzę szczegółową - dodaje i zapewnia, że przygotowywał się sumiennie. - Pewnie zawsze można więcej i lepiej, ale poświęciłem sporo czasu, by znaleźć się w tym miejscu i dać z siebie wszystko - zaznacza.
Zmagania w etapie diecezjalnym polegają na rozwiązaniu w ciągu 45 minut testu pisemnego (jednokrotnego i wielokrotnego wyboru) oraz odpowiedzi na otwarte pytania, określające stopień przyswojenia wiadomości na podstawie wskazanych lektur.
Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowali się: Stanisław Sroka z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu oraz Kacper Bekieszczuk z Liceum Ogólnokształcącego nr 8 we Wrocławiu (miejsce drugie ex aequo), a także Kamil Starczewski z XIV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu (miejsce pierwsze).