Nowy numer 17/2024 Archiwum

Trwa Wielkie Kolędowanie w powiecie wrocławskim

Siedem koncertów w siedmiu kościołach. Wybrzmiewają kolędy i pastorałki w stylistyce operowej, operetkowej, gospel, jazzowej. Chodzi o coś więcej niż tylko występy artystyczne.

Piękne kolędy i pastorałki możemy usłyszeć w siedmiu kościołach powiatu wrocławskiego od 20 do 28 stycznia. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

  • 20 stycznia - Pasikurowice, kościół pw. św. Józefa Oblubieńca, Jaszkotle, kościół pw. św. Wniebowstąpienia Pana Jezusa 
  • 21 stycznia - Milin (kościół pw. św. Michała Archanioła), Sulistrowice (kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa)
  • 25 stycznia - Żerniki Wrocławskie (kościół pw. NMP Pompejańskiej), Czernica (kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego)
  • 28 stycznia - Żórawina (kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP)

 - Myślę, że to dobra okazja do integracji społeczności lokalnych, do krzewienia kultury polskiej, która ma silne elementy chrześcijańskie. Podtrzymujemy też radość z Bożego Narodzenia, która nie powinna mijać - dodaje Piotr Chmurzyński, przewodniczący rady powiatu wrocławskiego.

- Kolędowanie w małych miejscowościach to przede wszystkim okazja do fantastycznych spotkań ze społecznością lokalną, a zwłaszcza do utrwalania tradycji i pielęgnowania narodowego dziedzictwa kulturowego. Artyści mają okazję poznać lokalne rzemiosło, tradycje i kuchnię. Niezwykle cenimy pokoncertowe spotkania z mieszkańcami, przedstawicielkami kół gospodyń wiejskich, długie rozmowy z kapłanami, którzy wspominają dawne tradycje przeżywania okresu Bożego Narodzenia - mówi Maciej Michałkowski ze Stowarzyszenia Operetka Wrocławska.

Podkreśla, że na ziemi wrocławskiej znajduje się wiele znamienitych zabytków architektury sakralnej. To również okazja poznania wielkiej i wspaniałej historii Kościoła oraz nobilitacja dla wykonawców, mogących prezentować swój talent wokalny w takich miejscach.

- Dziś, w czasach, gdy społeczeństwo jest podzielone, a relacje międzyludzkie pogorszyły się, takie spotkania są bardzo ważne. Zauważamy też, jak społeczność lokalna docenia i cieszy się na przyjazd artystów. Często w najmniejszych świątyniach w latach wcześniejszych nie odbywały się takie wydarzenia. Dlatego chcemy inicjatywę rozwijać o kolejne miejscowości - dodaje M. Michałkowski.

Wielkim przeżyciem dla Operetki Wrocławskiej był koncert w Jaszkotlu (gm. Kąty Wrocławskie) ze względu na obecność dzieci z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego im. Jana Pawła II, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej.

- Śpiewały większość kolęd z wypiekami i uśmiechami na twarzy, dając piękny przykład dorosłym. Podczas niedzielnego koncertu w Sulistrowicach ks. prał. Ryszard Staszak przywołał słowa św. Augustyna, że "kto dobrze śpiewa - podwójnie się modli". Chcielibyśmy, aby takich chwil było co raz więcej.  Utwierdza to cały zespół Stowarzyszenia Operetka Wrocławska w przekonaniu, że warto organizować tego rodzaju projekty społeczno-kulturalne - podsumowuje M. Michałkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy