Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na dziedzińcu wrocławskiej Synagogi pod Białym Bocianem mieszkańcy miasta oddali hołd zamordowanym przez Niemców Żydom. Zaś we wrocławskim ratuszu otwarto "Nieukończone Życia", przypominającą żydowskich artystów Europy będących ofiarami Zagłady.
Na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu znajduje się tablica upamiętniająca ofiary nazizmu. To m.in. w tym miejscu organizowane były punkty zbiorcze, z których wrocławscy Żydzi byli deportowani do gett przejściowych i niemieckich obozów zagłady. Napis na tablicy w trzech językach - polskim, niemieckim i hebrajskim - informuje o deportacjach z okresu 1941-1944.
- Dzień 27 stycznia 1945 roku nie był końcem Holokaustu, nie był końcem gehenny Żydów i więźniów innych narodowości w Auschwitz-Birkenau. Znamiennym tego przykładem było „ewakuowanie” więźniów obozów koncentracyjnych, określane jako marsze śmierci. Wówczas ginęły kolejne tysiące więźniów, pędzonych w głodzie i zimnie przez setki kilometrów - także przez tereny obecnych województw opolskiego i dolnośląskiego - przemawiał dr hab. Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN.
Głos zabrał również Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.
- My, Niemcy, jesteśmy świadomi naszej nieustającej odpowiedzialności i kontynuujemy misję upamiętniania wszystkich ofiar Holokaustu. Wiemy, że pamięć ogrywa ważną rolę w walce z bezwzględnym antysemityzmem i negowaniem Holokaustu. Nikt nie ma prawa bagatelizować tego najgorszego ludobójstwa w historii - przyznał M. Kremer.
W trakcie uroczystości zorganizowanej przez Gminę Wyznaniową Żydowską odprawiono El Malei Rachamim (Boże Pełen Miłosierdzia) - modlitwę żydowską za duszę zmarłego. Odmawiana jest ona zwykle przy grobie podczas ceremonii pogrzebowych oraz podczas modlitw żałobnych w ciągu roku.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.
Przypomnijmy, że w obozie w Oświęcimiu zgładzono m.in. słynną wrocławiankę, świętą Kościoła katolickiego - Edytę Stein - św. Teresę Benedyktę od Krzyża.
We wrocławskim ratuszu, w Sali Mieszczańskiej, została otwarta wystawa "Nieukończone Życia". To multimedialny projekt Fundacji Bente Kahan, prezentujący żydowskich artystów Europy zamordowanych podczas Holokaustu. W obliczu horroru artyści wciąż starali się wyrażać siebie poprzez literaturę, muzykę, sztuki wizualne i performatywne.
Wystawę można oglądać od 23 stycznia do 25 lutego w dniach otwarcia Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w ratuszu (obowiązuje bilet wstępu do muzeum).
Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Wrocław w ramach projektu "Odzyskiwanie Historii - Centrum Edukacji i Kultury Żydowskiej".