Nowy numer 17/2024 Archiwum

Henrykowskie opactwo na liście pomników historii?

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Wo Ljewództwa Dolnośląskiego podpisany został wniosek o wpisanie pocysterskiego obiektu na listę pomników historii. Wszyscy sygnatariusze zgodnie zaznaczają, że pozytywne rozpatrzenie wniosku ułatwi promocję Henrykowa i zwiększy jego popularność wśród turystów.

Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, zauważył, że opactwo w Henrykowie będzie 13. obiektem na prezydenckiej liście pomników historii. - Mam nadzieję, że to miejsce zostanie docenione nie tylko przez Dolnoślązaków, ale przez wszystkich Polaków - zauważył. Podkreślił przy tym, że od wielu lat z budżetu województwa przeznaczane są znaczne środki, by kompleks odzyskał swój dawny blask.

czytaj dalej pod zdjęciem

Henrykowskie opactwo na liście pomników historii?   Podpisany wniosek zostanie przekazany do kancelarii prezydenta RP. Na zdjęciu od lewej: Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, i Mariusz Szpilarewicz, burmistrz miasta i gminy Ziębice. Karol Białkowski /Foto Gość

Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa, zaznaczył, że uroczyste podpisanie wniosku to efekt wielu rozmów prowadzonych od dłuższego czasu. - Nie trzeba tłumaczyć, jak istotne jest to miejsce ze względów historycznych, religijnych i kulturowych dla całego Dolnego Śląska - mówił. Dodał, że udokumentowana historia opactwa sięga XIII w. Mówił też o jego symbolicznym wymiarze dla całego naszego kraju. - Wiemy, że słynie z Księgi Henrykowskiej, w której zostało zapisane pierwsze zdanie w języku polskim - dodał. Przyznał, że wpis na listę będzie wyrazem uznania dla tego niezwykłego zabytku, a z drugiej strony otwiera możliwość ubiegania się o wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Burmistrz miasta i gminy Ziębice Mariusz Szpilarewicz wspomniał, że w 2020 roku na terenie opactwa został utworzony park kulturowy. Mówił również o planach. - Powstanie w Henrykowie Centrum Słowa, multimedialne muzeum - miejsce edukacji, które pozwoli przybliżyć dzieje Księgi Henrykowskiej i powstawania języka polskiego.

czytaj dalej pod zdjęciem

Henrykowskie opactwo na liście pomników historii?   Najcenniejszym henrykowskim zabytkiem jest Księga Henrykowska, która w 2015 roku została wpisana na listę "Pamięć Świata" UNESCO. Zabytek znajduje się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, a eksponowany jest w Bibliotece Archidiecezjalnej przy pl. Katedralnym we Wrocławiu. Karol Białkowski /Foto Gość

- Dziś wielki dzień dla Henrykowa. Cieszę się z docenienia tego obiektu, który jest efektem ludzkiej solidarności, pracy i modlitwy. Byłoby wspaniale, gdyby miała miejsce kontynuacja tej historii i misji, którą zapoczątkowali cystersi w XIII w. - mówił zarówno o materialnym, jak i duchowym dziedzictwie administrator parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Henrykowie i przeor klasztoru o. Krzysztof Morajko OCist.

Sygnatariuszami wniosku byli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, a także burmistrz miasta i gminy Ziębice Mariusz Szpilarewicz, starosta ząbkowicki Roman Fester, z-ca dolnośląskiego konserwatora zabytków Katarzyna Dziura, o. Krzysztof Morajko OCist., przedstawiciel Stowarzyszenia Przyjaciół Henrykowa Kazimierz Piątkowski, a także przedstawiciel archidiecezji wrocławskiej ks. Adam Łuźniak. Ponadto pod wnioskiem swoje podpisy złożyli przedstawiciele Lasów Państwowych, Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu.

Lista pomników historii to rejestr, który funkcjonuje od 1994 roku. Obecnie są tam 123 wpisy. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy