Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Wo Ljewództwa Dolnośląskiego podpisany został wniosek o wpisanie pocysterskiego obiektu na listę pomników historii. Wszyscy sygnatariusze zgodnie zaznaczają, że pozytywne rozpatrzenie wniosku ułatwi promocję Henrykowa i zwiększy jego popularność wśród turystów.
Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, zauważył, że opactwo w Henrykowie będzie 13. obiektem na prezydenckiej liście pomników historii. - Mam nadzieję, że to miejsce zostanie docenione nie tylko przez Dolnoślązaków, ale przez wszystkich Polaków - zauważył. Podkreślił przy tym, że od wielu lat z budżetu województwa przeznaczane są znaczne środki, by kompleks odzyskał swój dawny blask.
czytaj dalej pod zdjęciem
Podpisany wniosek zostanie przekazany do kancelarii prezydenta RP. Na zdjęciu od lewej: Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, i Mariusz Szpilarewicz, burmistrz miasta i gminy Ziębice. Karol Białkowski /Foto GośćGrzegorz Macko, wicemarszałek województwa, zaznaczył, że uroczyste podpisanie wniosku to efekt wielu rozmów prowadzonych od dłuższego czasu. - Nie trzeba tłumaczyć, jak istotne jest to miejsce ze względów historycznych, religijnych i kulturowych dla całego Dolnego Śląska - mówił. Dodał, że udokumentowana historia opactwa sięga XIII w. Mówił też o jego symbolicznym wymiarze dla całego naszego kraju. - Wiemy, że słynie z Księgi Henrykowskiej, w której zostało zapisane pierwsze zdanie w języku polskim - dodał. Przyznał, że wpis na listę będzie wyrazem uznania dla tego niezwykłego zabytku, a z drugiej strony otwiera możliwość ubiegania się o wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Burmistrz miasta i gminy Ziębice Mariusz Szpilarewicz wspomniał, że w 2020 roku na terenie opactwa został utworzony park kulturowy. Mówił również o planach. - Powstanie w Henrykowie Centrum Słowa, multimedialne muzeum - miejsce edukacji, które pozwoli przybliżyć dzieje Księgi Henrykowskiej i powstawania języka polskiego.
czytaj dalej pod zdjęciem
Najcenniejszym henrykowskim zabytkiem jest Księga Henrykowska, która w 2015 roku została wpisana na listę "Pamięć Świata" UNESCO. Zabytek znajduje się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, a eksponowany jest w Bibliotece Archidiecezjalnej przy pl. Katedralnym we Wrocławiu. Karol Białkowski /Foto Gość- Dziś wielki dzień dla Henrykowa. Cieszę się z docenienia tego obiektu, który jest efektem ludzkiej solidarności, pracy i modlitwy. Byłoby wspaniale, gdyby miała miejsce kontynuacja tej historii i misji, którą zapoczątkowali cystersi w XIII w. - mówił zarówno o materialnym, jak i duchowym dziedzictwie administrator parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Henrykowie i przeor klasztoru o. Krzysztof Morajko OCist.
Sygnatariuszami wniosku byli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, a także burmistrz miasta i gminy Ziębice Mariusz Szpilarewicz, starosta ząbkowicki Roman Fester, z-ca dolnośląskiego konserwatora zabytków Katarzyna Dziura, o. Krzysztof Morajko OCist., przedstawiciel Stowarzyszenia Przyjaciół Henrykowa Kazimierz Piątkowski, a także przedstawiciel archidiecezji wrocławskiej ks. Adam Łuźniak. Ponadto pod wnioskiem swoje podpisy złożyli przedstawiciele Lasów Państwowych, Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu.
Lista pomników historii to rejestr, który funkcjonuje od 1994 roku. Obecnie są tam 123 wpisy.