Nowy numer 09/2024 Archiwum

Czy w najbliższy piątek obowiązuje post?

Święto Ofiarowania Pańskiego wypada w tym roku w piątek. Czy zatem 2 lutego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Jest komunikat z wrocławskiej kurii.

Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 1251 jasno wskazuje: "Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość (...).

Tymczasem przeżywane 2 lutego (w tym roku wypada w piątek) święto Ofiarowania Pańskiego nie ma rangi uroczystości. Niemniej w związku z zaistniałą korelacją abp Józef Kupny wydał decyzję o dyspensie od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych na ten dzień.

Ze względu na to, iż Święto Ofiarowania Pańskiego - 2 lutego 2024 roku - przypada w piątek, udzielam wszystkim mieszkańcom Archidiecezji Wrocławskiej oraz przebywającym w tym dniu na jej terytorium dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od pokutnego charakteru tego dnia (por. kan. 1250,1251, 87 KPK).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy