We wrocławskim seminarium odbył się dzień skupienia dla 120 wolontariuszy z niemal 50 parafii, którzy na co dzień działają w parafialnych zespołach Caritas.
Parafialne zespoły Caritas to grupy, które angażują się w różne formy działalności charytatywnej na terenie parafii. Ich celem jest umiejętne rozpoznanie potrzeb i niesienie pomocy w lokalnej społeczności.
- PZC to bardzo konkretna formalna chrześcijańska. Dla tych ludzi droga działania w Caritas jest ich drogą do zbawienia. To droga posługi wobec drugiego człowieka - mówił Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Podczas Dnia Skupienia uczestnicy otrzymali bieżące informacje o funkcjonowaniu Caritas, trwających akcjach oraz ich duchowym wymiarze. Szczególnie teraz warto zaangażować się w Jałmużnę Wielkopostną. To skarbonka, do której w domu w okresie Wielkiego Postu można wrzucać pieniądze, odmawiając sobie czegoś, a potem przekazać ją do Caritas.
Kulminacyjnym momentem spotkania jest Msza Święta. Konferencję wygłosił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.
- Często wpadamy w taką spiralę, co się jutro stanie. Czy będzie pandemia, czy nadejdzie wojna? Po co się tym zamartwiamy? Dlaczego zajmujemy sobie głowę niepotrzebnymi lękami, które nas odpychają od Pana Boga? Na wielkie problemy tego świata nie mamy wpływu. Weźmy różaniec do ręki. Mamy wspaniałą broń. Po co się wykłócać o bzdury? Sięgnijmy po różaniec, żeby modlić się na nim i pokonywać zło. Nie traktujmy go jednak instrumentalnie. To musi być nieustanne dobijanie się do Miłosierdzia Bożego - zachęcał ks. Amrogowicz.
Przekonywał, że by coś się zmieniło, musi się pojawić w naszej modlitwie zaufanie Bogu.
- Tracimy czas na telenowele, na przeglądanie internetu. Czasem mówimy, że musimy jeszcze to i tamto zrobić. A jak staniemy przed Bogiem, to co powiemy? Że zapomnieliśmy się pomodlić... My musimy oddać swój czas Panu Bogu. To Bóg może zakończyć wojnę. On może zmienić wszystko, tylko my powinniśmy się zacząć modlić. A my się zamartwiamy, dywagujemy. Spokój serca odnajdziemy jedynie na modlitwie. A jesteśmy zniecierpliwieni. Chcemy mieć na już. Bóg daje swoje łaski tym, którzy wierzą i ufają - mówił dyrektor wrocławskiej Caritas.
Na dzień skupienia PZC przyszedł przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, który informował, jak zorganizować w parafii spotkanie dla seniorów, aby przestrzec ich przed różnymi próbami oszustw. Podawał bardzo świeże przykłady z regionu pokazujące, że znana metoda "na wnuczka" działa i zbiera paskudne żniwo wśród osób starszych.