Przed zespołami presynodalnymi i osobami zaangażowanymi w synod bardzo ważny czas - pisania sprawozdań z prac, które trwają już kilka miesięcy. Syntezy należy przesłać na adres sekretariatu synodu do 8 kwietnia.
Owocem wszystkich spotkań poświęconych rozeznawaniu na etapie presynodalnym jest synteza, którą w porozumieniu z pozostałymi członkami zespołu redaguje sekretarz. Zbiera ona odpowiedzi na pytania z obszarów: komunia, formacja, misja, rozeznane przez zespół za znaczące. Nie powinna przekraczać 10 stron.
Przewodniczący zespołu dostarcza syntezę do sekretariatu synodu, opatrzoną swoim podpisem i pieczęcią parafii pocztą elektroniczną, zwykłą lub osobiście do 8 kwietnia.
Biskup Małyga w specjalnym filmie, który załączamy na dole artykułu, wyjaśnia, jak najsprawniej stworzyć syntezę.
Ostateczny kształt syntezy nie musi powstawać w trakcie spotkania zespołu w obecności wszystkich członków zespołu, natomiast wszyscy członkowie zespołu powinni mieć możliwość zapoznania się z treścią.
- Aby uniknąć problemów, mamy propozycję. Mogą się pojawić przestrzenie, w których będziemy prezentowali ten sam pogląd, nie będzie żadnych rozbieżności, Duch Święty podpowie nam to samo. Ale może w niektórych sprawach będziemy się różnić, padną różne propozycje. I może wszystkie dobre. Czy musimy któryś z pomysłów wykreślać? Na pewno nie. Dlatego proponujemy wypisać w osobnym punkcie także kwestię do dalszego namysłu, głębszego rozeznania - mówi bp Małyga.
W syntezach wierni napiszą konkretne propozycje, rozwiązania, które przyniosą nawrócenie i odnowę. Biskup zwraca uwagę, że praca synodalna powinna być poprzedzona modlitwą, adoracją, medytacją słowa Bożego.
Warto być na bieżąco z tym, co dzieje się w sprawach nadchodzącego synodu. Przypominamy, że rozpocznie się on oficjalnie w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego 19 maja.
Synod diecezjalny ma już swój newsletter. Można się zapisywać. To propozycja dla wszystkich, nie tylko tych już zaangażowanych w etap presynodalny.
Jak napisać syntezę?