Nowy numer 15/2024 Archiwum

O religię w szkołach trzeba zawalczyć

Wydział Katechetyczny Kurii Wrocławskiej zabiera głos w sprawie planowanych zmian w sprawie lekcji religii w szkole. Zachęca i mobilizuje rodziców, by przesyłali do Ministerstwa Edukacji swoje opinie na ten temat.

Pojawiające się w ostatnim czasie doniesienia medialne dotyczące planowanych zmian w edukacji napawają katechetów w archidiecezji wrocławskiej niepokojem związanym z edukacją religijną w Polsce.

Zapowiedzi dotyczące niewliczania oceny z religii do średniej, umieszczenia lekcji religii na pierwszych lub ostatnich lekcjach oraz redukcji liczby godzin religii do jednej lekcji w tygodniu wprowadzają zaniepokojenie, dotyczące przyszłości katechezy.

Zwracamy się z prośbą do wszystkich o modlitwę i świadectwo ukazujące dobro, jakie dokonuje się poprzez lekcje religii. W związku z ogłoszonymi przez MEN konsultacjami społecznymi, dotyczącymi nowelizacji rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, których jednym z celów jest zaprzestanie wliczania oceny z religii do średniej ocen, zwracamy się szczególnie do rodziców, aby występowali do ministerstwa w obronie lekcji religii, przypominając o ich konstytucyjnym prawie do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami - zachęca zespół Wydziału Katechetycznego wrocławskiej kurii.

Jak informuje ministerstwo, konsultacje publiczne projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych potrwają do 26 lutego.

Ze szczegółami projektu można się zapoznać TUTAJ.

- Zachęcamy, aby osobiście zwracać się do MEN. Swoje stanowisko w sprawie szkolnej lekcji religii można przesłać drogą mailową: sekretariat.dkopp@men.gov.pl lub kancelaria@men.gov.pl albo pocztą tradycyjną na adres: Ministerstwo Edukacji Narodowej, al. Jana Chrystiana Szucha 25, 00-918 Warszawa - podaje ks. dr Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Głosem w obronie edukacji religijnej jest także petycja w obronie szkolnej lekcji religii, zorganizowana przez środowisko świeckich katechetów. Można ją podpisać na stronie internetowej TUTAJ.

Wkrótce temat rozszerzymy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy