Nowy numer 15/2024 Archiwum

Maturzyści i nie tylko jadą na Jasną Górę

Na doroczną marcową pielgrzymkę zaproszeni są nie tylko młodzi przystępujący do egzaminu dojrzałości, ale wszyscy uczniowie szkół średnich. Pielgrzymka odbędzie się w piątek 8 marca pod hasłem "Znam Cię" (Ap 2), a zapisy trwają do 1 marca.

Formuła tradycyjnej pielgrzymki ulega zmianie, jest rozbudowywana. Obecnie jest to Wrocławska Archidiecezjalna Pielgrzymka Maturzystów i Młodzieży Szkół Średnich.– Chcemy zaprowadzić nowy zwyczaj w archidiecezji: żeby maturzystom towarzyszyli młodsi koledzy, koleżanki – mówi ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Te pielgrzymki od lat w naszej archidiecezji mają charakter ewangelizacyjny. Chcielibyśmy co roku zmieniać trochę formułę tego wydarzenia, dać młodym okazję do duchowego zaczerpnięcia z niego. Nie wszyscy mają okazję do formowania się we wspólnotach na stałe.

– Jasna Góra to szczególne miejsce na duchowej mapie Polski, ale gdy się rozmawia z młodymi ludźmi, okazuje się, że wielu z nich nigdy tam nie było – zauważa. – Niektórzy dzięki tej pielgrzymce może po raz pierwszy będą mieli okazję być na Jasnej Górze, doświadczyć, że jest to miejsce szczególne, ważne. Może będą tam wracać, jako ludzie dorośli? Może zdecydują się na pieszą pielgrzymkę? Najpierw jednak trzeba im duchową stolicę Polski pokazać.

Młodym towarzyszyć będą biskup Jacek Kiciński, Dobromir Makowski, Młodzież Hallelu Jah. – Dobromir Makowski to człowiek, którego świadectwo robi zawsze wrażenie. On sam się przedstawia jako syn niewidomego alkoholika i prostytutki. Miał bardzo trudne życie, ale jest dziś przykładem tego, jak można sobie z wieloma rzeczami poradzić. Jest szczęśliwym ojcem, mężem, prowadzi różne programy profilaktyki uzależnień, wyciąga ludzi z różnych nałogów. Co kluczowe: sens tego wszystkiego znajduje w Bogu – dodaje duszpasterz.

Od 9.30 w auli św. Jana Pawła II będą mogły zgłaszać się grupy pielgrzymów. O 10.00 rozpocznie się spotkanie, z konferencją i świadectwem Dobromira Makowskiego. W programie jest także modlitwa uwielbienia oraz okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

O 12.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odprawiona zostanie Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Jacka Kicińskiego oraz odbędzie się zawierzenie maturzystów Matce Bożej – z udziałem delegacji poszczególnych grup. Link do zapisów dostępny jest na stronie: www.mlodzimlodym.wroclaw.pl. Informacje: tel. 665 827 796, duszpasterz@ddm.wroclaw.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy