Nowy numer 17/2024 Archiwum

Światowy Dzień Modlitwy

To inicjatywa, która ma ponad 130-letnią tradycję, a gromadzi chrześcijanki różnych wyznań. Co roku w pierwszy piątek marca (we Wrocławiu w czwartkowy wieczór) zapraszają wszystkich chętnych do modlitwy o pokój. W 2024 r. materiały do nabożeństwa zostały przygotowane przez chrześcijanki z Palestyny.

We Wrocławiu modlitwa odbyła się tym razem w ewangelicko-augsburskim kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu, a towarzyszył jej biblijny tekst: "...we wzajemnej więzi, jaką daje pokój" (Ef 4,3).

- Kiedy, jeśli nie teraz, chrześcijanki wszystkich wyznań na całym świecie powinny się gromadzić na nabożeństwach i modlitwach, by żarliwie prosić o pokój? W naszej wspólnej modlitwie wyrażamy nadzieję, że każda ze stron konfliktów uczyni wszystko, co po ludzku możliwe, dla osiągnięcia pokoju. Na całym świecie w pierwszy piątek marca 2024 r. ludzie, pełni tęsknoty i nadziei, będą się modlić o to, by pokój na całym świecie, także w Ukrainie, Izraelu i Palestynie, nie był utopią, ale stał się rzeczywistością i codziennością - modliły się przedstawicielki wrocławskiego Komitetu Światowego Dnia Modlitwy 2024. Tworzą go panie z Kościołów prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, rzymskokatolickiego i polskokatolickiego.

Na początku modlitwy na symbolicznym świeczniku w kształcie kuli ziemskiej zapalone zostały świece. Organizatorki modlitwy wyjaśniły, że Komitet Krajowy ŚDM w Polsce zdecydował się nieco zmodyfikować teksty przygotowane przez chrześcijanki z Palestyny, opracowane jeszcze przed atakiem Hamasu z 7 października 2023 r. i militarną odpowiedzią ze strony izraelskiej. W nabożeństwo wpleciona została także modlitwa w intencji Ukrainy.

Nabożeństwo wypełniły: rozważanie tekstów biblijnych, w tym ewangelicznego wezwania do miłowania się na wzór Chrystusa, pieśni, zanoszone prośby i refleksja nad złożonością sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie próbuje się "odczłowieczyć" ludzi będących obiektem ataków i gdzie czasem ten, kto zachowuje się jak "bestia", sam wcześniej został ogromnie skrzywdzony.

Uczestnicy nabożeństwa odmówili wspólnie "Ojcze nasz", wzięli także udział w zbiórce na rzecz Fundacji "Fabryka Dobra", wspierającej siostry od Aniołów.

Tradycja Światowego Dnia Modlitwy sięga 1887 r., kiedy Mary Ellen James z Kościoła prezbiteriańskiego zainicjowała modlitwę w intencji osób ubogich, bezrobotnych, pokrzywdzonych na skutek wojny domowej w Ameryce Północnej. W Polsce pierwsze takie nabożeństwo odbyło się 4 marca 1927 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy