Nowy numer 17/2024 Archiwum

Stowarzyszenie św. Celestyna w Mikoszowie z Ligoniowym Laurem

Wśród laureatów 48. Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" im. Juliusza Ligonia znalazło się Stowarzyszenie św. Celestyna w Mikoszowie, nagrodzone za długoletni trud włożony w rozwój osób dotkniętych niepełnosprawnością od urodzenia do późnej starości.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Panteonie Górnośląskim w Katowicach. Piotr Sutowicz, członek kapituły nagrody, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", mówił o fenomenie przedsięwzięcia realizowanego w Mikoszowie. Wspomniał, że nagroda zostaje mu przyznana także z inspiracji abp. Józefa Kupnego, który od lat już zwracał uwagę na działalność Stowarzyszenia św. Celestyna. Założone zostało ono jako organizacja pozarządowa już w 1991 r. przez trzy panie - prywatnie dwie siostry oraz mamę: dr n. med. Krystynę Kobel-Buys, Małgorzata de Haan oraz Annę Kobel.

- Dzięki ogromnemu zaangażowaniu oraz wsparciu wielu życzliwych ludzi stworzyły specjalistyczny ośrodek świadczący kompleksową pomoc dla osób niepełnosprawnych - mówił, wspominając, że u początku inicjatywy było osobiste doświadczenie spotkania z niepełnosprawnością: ciężkie, czterokończynowe porażenie mózgowe, które dotknęło Krzysztofa, syna pani Małgorzaty. To ono zainspirowało panie do pomocy także innym osobom borykającym się z podobnymi problemami.

- Osobiste doświadczenie założycielek związane z opieką nad osobami niepełnosprawnymi pozwoliło na stworzenie instytucji, w której zadbano o rozwój osób dotkniętych chorobą i niepełnosprawnością od urodzenia do późnej starości. To chyba jedyny w Polsce taki ośrodek, gdzie są one leczone, rehabilitowane, edukowane i zatrudniane w działającym przy stowarzyszeniu zakładzie aktywności zawodowej - podkreślał P. Sutowicz.

Omawiając rozmach podejmowanych w Mikoszowie działań, wspomniał m.in. o prowadzonej tam nauce gry na instrumentach, zajęciach tanecznych czy teatralnych, ale także o działalności naukowo-badawczej, międzynarodowym wolontariacie, organizowaniu krajowych i międzynarodowych konferencji, szkoleń, sympozjów.

W 9 budynkach na terenie 4 tys. m kw. prowadzone są różne formy terapii (np. hipoterapia, prowadzona z udziałem kilkudziesięciu koni). Założycielki często odwołują się do patrona - św. Celestyna, dbają o formację religijną i duchowy wymiar prowadzonych inicjatyw. Wciąż myślą również o dalszym rozwoju i jeszcze owocniejszej służbie ludziom.

Więcej o stowarzyszeniu TUTAJ.

Ligoniowe Laury w tym roku otrzymali również: Ilona i Marcin Świeradowie - za wytrwałe, owocne oraz inspirujące budowanie harmonii życia małżeńskiego, rodzinnego, duchowego, zawodowego i wolontaryjnego w służbie Bogu i ludziom oraz prof. dr hab. Zenon Jasiński - za konsekwentne i wnikliwe badania nad dziejami oświaty i kultury na Śląsku Opolskim i Śląsku Cieszyńskim, zwłaszcza polskiego etnicum na Zaolziu, a także za zaangażowanie na rzecz polsko-czeskiej współpracy naukowej w dziedzinie pedagogiki i kultury regionalnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy