W piątek i sobotę, 8 i 9 marca, wolontariuszy Caritas spotkacie w 41 sklepach we Wrocławiu, Strzelinie, Brzegu, Oławie Siechnicach, Lewinie Brzeskim, Świętej Katarzynie, Malczycach, Krośnicach, Bierutowie czy Kątach Wrocławskich.
Jak włączyć się w akcję? Wystarczy w wybranych sklepach włożyć zakupy do koszyków Caritas, przy których będą stali wolontariusze w czerwonych kamizelkach. Z tych produktów Caritas przygotuje paczki i gorące posiłki dla potrzebujących.
Bartłomiej Kulisz, kierownik Działu Pomocy Żywnościowej i Rzeczowej Caritas Polska, wyjaśnia, że w całej Polsce akcja prowadzona jest w 2300 sklepach. - Zbieramy produkty o długim terminie przydatności do spożycia, począwszy od słodyczy, poprzez mąkę, cukier, mak - mówi, podkreślając, że śniadanie wielkanocne jest nie mniej ważne niż wieczerza wigilijna. - Wspieramy rodziny wielodzietne, ludzi w kryzysie bezdomności i wiele innych osób. W zbiórkę zaangażowało się 25 tys. wolontariuszy w Polsce.
Caritas przypomina, że 287 tys. starszych osób i 365 tys. dzieci w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie, jest narażonych na głód. Tysiące Polaków nie może sobie pozwolić na ciepły posiłek każdego dnia.
W akcji biorą udział ogólnopolskie sieci: Biedronka, Lidl, Netto, Kaufland, Carrefour, Selgros, Bi1 oraz delikatesy Centrum, Dino, Społem, Stokrotka, Lewiatan, Auchan, a także mniejsze lokalne sieci handlowe i sklepy.
Pomóc będzie można również, przekazując dowolną kwotę przelewem tradycyjnym na konto lub BLIKIEM, wykonując szybki przelew na numer telefonu: 668 07 00 00.
- Darowizna wysłana BLIKIEM jest nową formą wsparcia w naszej akcji, prostą i szybką. Po raz pierwszy darczyńcy będą mogli wspomóc osoby potrzebujące i "BLIKNĄĆ obiad dla seniora", wykonując przelew na numer telefonu - zachęca Magdalena Masiak, koordynator ds. kampanii krajowych w Caritas Polska.
W akcji "Tak. Pomagam!", poza ciepłym posiłkiem czy paczką, bardzo ważna jest po prostu obecność. Relacja wolontariusza z beneficjentem to lekarstwo na samotność. - Kiedy przynosimy paczki lub obiady, nasi beneficjenci często zapraszają nas na herbatę - mówi Magdalena Piątkowska, specjalista ds. programów senioralnych w Caritas Polska. - Te spotkania: rozmowa, możliwość opowiedzenia o swoich problemach, są istotną częścią programu pomocowego, zarówno dla nich, jak i dla nas.
- Nie spotkałem się z kimś, kto by powiedział kategorycznie: "Nie dam", "Niech pan odejdzie". Ludzie są życzliwi, reagują uśmiechem, chcą pomagać - mówi Andrzej, jeden z wolontariuszy, pomagający już w kolejnej zbiórce.
Wolontariuszami akcji są osoby w różnym wieku i różnej narodowości. To uczniowie, młodzież, ale też emeryci, którzy czują się na siłach i chcą pomagać innym.
Szacowana ilość pozyskanych produktów żywnościowych to 500 ton. Paczki otrzyma 60 tys. potrzebujących. W 23 zorganizowanych dotąd zbiórkach "Tak. Pomagam!" Caritas zdobyła prawie 7900 t żywności.