Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jelczański Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Stowarzyszenie Patriotyczne Jednostka Sokołów wraz z mieszkańcami Jelcza Laskowic uczczą 23 marca pamięć żołnierzy niezłomnych. Odbędzie się prelekcje historyczne, pokaz filmu oraz Msza święta.

Jelczański dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to inicjatywa, która upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. Wydarzenie rozpocznie się 23 marca o godzinie 14:30 w Miejsko- Gminnym Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach. W planie:

  • Prelekcja pt. "Jesteśmy mimo wszystko, stróżami naszych braci. Obowiązek pamięci o Żołnierzach Wyklętych” - dr Stanisław Bogaczewicz - pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu 
  • Prelekcja pt. "Życie i działalność konspiracyjna Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc"
  • Projekcja filmu dokumentalnego ze zbiorów IPN pt. "Czy warto było tak żyć?”. Opowieść o Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu"- dowódcy i twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Ostatnim punktem dnia pamięci będzie Msza święta w intencji żołnierzy wyklętych. Odprawiona zostanie o godzinie 17 w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach.

- Za walkę o wolność i niepodległość zostali zamordowani i skrytobójczo pochowani w bezimiennych grobach. Swoją postawą wypełniali testament: "Bóg, Honor i Ojczyzna". Nie godzili się na sowiecką okupację kraju. Nasze wydarzenie zorganizowane jest w celu upamiętnienia i w dalszym ciągu edukacji społeczeństwa w kwestii historii i życiorysów żołnierzy wyklętych - mówi Łukasz Dyczyński, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Patriotycznego Jednostka Sokołów.

Jak dodaje, w tym roku inicjatywa stała się także formą buntu wobec decyzji obecnej minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

- Minister próbuje - jak komisarz komunistyczny - mówić Polakom, kto, w jaki sposób, kogo i jak ma upamiętniać. Nie ma na to naszej zgody. Narodowe Siły Zbrojne i major Józef Kuraś ps."Ogień" to bohaterowie walk o wolność i suwerenność Polski - podsumowuje Ł. Dyczyński

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy