Czym właściwie zajmuje się Caritas?

Święto Bożego Miłosierdzia, to patronalne święto Caritas. Czy wiesz, czym konkretnie i na jaką skalę, zajmuje się Caritas Archidiecezji Wrocławskiej?

W skrócie:

Z różnorodnych form wsparcia Caritas diecezjalnych korzysta w Polsce co roku ponad 6,3 mln osób; w całym kraju wolontariuszami Caritas jest 90 000 osób, a wydawanych jest 250 000 posiłków dziennie.

W Caritas Archidiecezji Wrocławskiej:

1500 osób objętych jest opieką instytucjonalną. W ramach wrocławskiej Caritas działają: 2 jadłodajnie, 1 łaźnia z magazynem odzieży, 5 Warsztatów Terapii Zajęciowej, 1 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z internatem, szkoła podstawowa w Kotowicach, 4 domy opieki (w Henrykowie, Malczycach, Dobroszycach, w Małkowicach), 2 Zakłady Opiekuńczo-Pielęgnacyjne, 1 Klubowe Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży, funkcjonują 122 Parafialne Zespoły Caritas, w których działa 1300 wolontariuszy PZC, 54 Szkolnych Kół Caritas (z ponad 700 wolontariuszami).

Centrum Opieki Medycznej Caritas Archidiecezji wrocławskiej w ubiegłym roku otaczało opieką 538 osób, dziś – 224 (pacjenci objęci długoterminową opieką pielęgniarki, pacjenci przebywający w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym i pacjenci hospicjum domowego). Pod opieką hospicjum domowego w ubiegłym roku ciągu było 450 pacjentów, dzisiaj jest ich 166. Personel hospicjum domowego odbył w 2023 r. 25399 wizyt, pielęgniarki pokonały około 180 tys. kilometrów. Personel Caritas towarzyszył odejściom 310 pacjentów, w tym 284 pacjentów hospicjum domowego. Pod opieką  pielęgniarekśrodowiskowych pozostaje 6639 pacjentów, pod opieką położnej 2175 pacjentek wraz z noworodkami.

*

– Caritas w Polsce każdego dnia otacza opieką 6,3 mln ludzi. To ogromna grupa osób doświadczająca Bożego miłosierdzia. Apostołom w Wieczerniku Pan Jezus obmył nogi i powiedział: tak czyńcie. I my to robimy w naszej łaźni. Połamał chleb i dał im... My to robimy w naszych jadłodajniach – podkreśla ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

– Każdego dnia, przez cały rok za wyjątkiem sierpnia, który jest dla nas „technicznym” miesiącem (czas remontów), wydajemy ok. 600 porcji zupy (ok. 300 litrów), po które przychodzi średnio 400 osób (niektórzy zabierają je do domu, dla bliskich). Współpracujemy z MOPS-em – wyjaśnia kierownik jadłodajni wrocławskiej Robert Jadwiszczak. – Prócz tego mamy drugą jadłodajnię, w Oławie, finansowaną całkowicie przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej (co jakiś czas z pomocą jakiejś firmy). Korzysta z niej codziennie, od poniedziałku do piątku (a od października do końca marca także w soboty), 80–100 osób. Z naszej łaźni tylko w marcu skorzystało 1146 osób, a 761 z nich skorzystało również przy okazji z magazynu odzieży, środków higienicznych. Nasz magazyn jest zaopatrywany przez wiernych wrocławskiej archidiecezji, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

– Nasi wolontariusze to są te ręce, które Kościół wyciąga do potrzebujących – mówi s. Magdalena Stachura, koordynująca pracę Parafialnych Zespołów Caritas w naszej archidiecezji. – Działają w w 122 parafiach; jest to ponad 1300 osób, które swój czas, siły, talenty ofiarują drugiemu człowiekowi. Niosą wsparcie nie tylko materialne, to ludzie niezwykle kreatywni. Uczestniczą w ogólnych akcjach organizowanych przez Caritas, ale też podejmują wiele własnych przedsięwzięć.

– Zapewniamy opiekę hospicjum domowego, także opiekę długoterminową, pielęgniarstwo środowiskowe; zajmujemy się podopiecznymi szkół podstawowych, średnich, szkoły specjalnej (w sumie to ponad 7 tysięcy uczniów), W zeszłym roku pod opieką hospicjum domowego mieliśmy 450 pacjentów, na dzień dzisiejszy jest to 166 osób. W hospicjum domowym w zespole pracuje lekarz, pielęgniarka, rehabilitant i psycholog – wyjaśnia Wioletta Suseł, kierownik Centrum Medycznego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, opowiadając o towarzyszeniu osobom u kresu życia, a także ich rodzinom oraz o opiece wobec wielu innych pacjentów.

Caritas wspiera osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi, ruchowymi, seniorów. – Zajmujemy się także uchodźcami z Ukrainy. Ponad pół miliona złotych zostało przekazanych w postaci kart podarunkowych na zakupy dla rodzin, które dopiero co przyjechały do Wrocławia. Z tych kart skorzystało ponad 10 tysięcy osób – mówi Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas. – Zapraszamy, by nas aktywnie wspierać. Można dołączyć do grona wolontariuszy, wspomagać nas przez modlitwę, dobre słowo, poprzez jałmużnę.

Zauważa, że święta w Caritas właściwie się nie kończą. – Duchowością Wielkanocy żyjemy na co dzień – dodaje.

– Św. Piotr Chryzolog, który żył na przełomie IV i V wieku mówił: „Człowiecze, niech miłosierdzie będzie twoją naturą, a wtedy miłosierdzie, którego ty oczekujesz, stanie się twoim udziałem (…)” – przypomina ks. Dariusz Amrogowicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..