Święto Bożego Miłosierdzia, to patronalne święto Caritas. Czy wiesz, czym konkretnie i na jaką skalę, zajmuje się Caritas Archidiecezji Wrocławskiej?
W skrócie:
Z różnorodnych form wsparcia Caritas diecezjalnych korzysta w Polsce co roku ponad 6,3 mln osób; w całym kraju wolontariuszami Caritas jest 90 000 osób, a wydawanych jest 250 000 posiłków dziennie.
W Caritas Archidiecezji Wrocławskiej:
1500 osób objętych jest opieką instytucjonalną. W ramach wrocławskiej Caritas działają: 2 jadłodajnie, 1 łaźnia z magazynem odzieży, 5 Warsztatów Terapii Zajęciowej, 1 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z internatem, szkoła podstawowa w Kotowicach, 4 domy opieki (w Henrykowie, Malczycach, Dobroszycach, w Małkowicach), 2 Zakłady Opiekuńczo-Pielęgnacyjne, 1 Klubowe Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży, funkcjonują 122 Parafialne Zespoły Caritas, w których działa 1300 wolontariuszy PZC, 54 Szkolnych Kół Caritas (z ponad 700 wolontariuszami).
Centrum Opieki Medycznej Caritas Archidiecezji wrocławskiej w ubiegłym roku otaczało opieką 538 osób, dziś – 224 (pacjenci objęci długoterminową opieką pielęgniarki, pacjenci przebywający w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym i pacjenci hospicjum domowego). Pod opieką hospicjum domowego w ubiegłym roku ciągu było 450 pacjentów, dzisiaj jest ich 166. Personel hospicjum domowego odbył w 2023 r. 25399 wizyt, pielęgniarki pokonały około 180 tys. kilometrów. Personel Caritas towarzyszył odejściom 310 pacjentów, w tym 284 pacjentów hospicjum domowego. Pod opieką pielęgniarekśrodowiskowych pozostaje 6639 pacjentów, pod opieką położnej 2175 pacjentek wraz z noworodkami.
*
– Caritas w Polsce każdego dnia otacza opieką 6,3 mln ludzi. To ogromna grupa osób doświadczająca Bożego miłosierdzia. Apostołom w Wieczerniku Pan Jezus obmył nogi i powiedział: tak czyńcie. I my to robimy w naszej łaźni. Połamał chleb i dał im... My to robimy w naszych jadłodajniach – podkreśla ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
– Każdego dnia, przez cały rok za wyjątkiem sierpnia, który jest dla nas „technicznym” miesiącem (czas remontów), wydajemy ok. 600 porcji zupy (ok.
– Nasi wolontariusze to są te ręce, które Kościół wyciąga do potrzebujących – mówi s. Magdalena Stachura, koordynująca pracę Parafialnych Zespołów Caritas w naszej archidiecezji. – Działają w w 122 parafiach; jest to ponad 1300 osób, które swój czas, siły, talenty ofiarują drugiemu człowiekowi. Niosą wsparcie nie tylko materialne, to ludzie niezwykle kreatywni. Uczestniczą w ogólnych akcjach organizowanych przez Caritas, ale też podejmują wiele własnych przedsięwzięć.
– Zapewniamy opiekę hospicjum domowego, także opiekę długoterminową, pielęgniarstwo środowiskowe; zajmujemy się podopiecznymi szkół podstawowych, średnich, szkoły specjalnej (w sumie to ponad 7 tysięcy uczniów), W zeszłym roku pod opieką hospicjum domowego mieliśmy 450 pacjentów, na dzień dzisiejszy jest to 166 osób. W hospicjum domowym w zespole pracuje lekarz, pielęgniarka, rehabilitant i psycholog – wyjaśnia Wioletta Suseł, kierownik Centrum Medycznego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, opowiadając o towarzyszeniu osobom u kresu życia, a także ich rodzinom oraz o opiece wobec wielu innych pacjentów.
Caritas wspiera osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi, ruchowymi, seniorów. – Zajmujemy się także uchodźcami z Ukrainy. Ponad pół miliona złotych zostało przekazanych w postaci kart podarunkowych na zakupy dla rodzin, które dopiero co przyjechały do Wrocławia. Z tych kart skorzystało ponad 10 tysięcy osób – mówi Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas. – Zapraszamy, by nas aktywnie wspierać. Można dołączyć do grona wolontariuszy, wspomagać nas przez modlitwę, dobre słowo, poprzez jałmużnę.
Zauważa, że święta w Caritas właściwie się nie kończą. – Duchowością Wielkanocy żyjemy na co dzień – dodaje.
– Św. Piotr Chryzolog, który żył na przełomie IV i V wieku mówił: „Człowiecze, niech miłosierdzie będzie twoją naturą, a wtedy miłosierdzie, którego ty oczekujesz, stanie się twoim udziałem (…)” – przypomina ks. Dariusz Amrogowicz.