Prawie 400 dzieci z różnych schol działających przy parafiach w archidiecezji wrocławskiej wystąpiło na scenie w Centrum Kongresowym. To pierwsze spotkanie muzyczne Iskra dla małych śpiewaków, które rozpaliło Centrum Kongresowe.
We Wrocławiu przy Hali Stulecia zebrało się ponad 800 osób, które wzięły udział w pierwszej Iskrze. Dziecięcy przegląd muzycznych zespołów, które na co dzień działają w swoich parafiach, to nowość w archidiecezji wrocławskiej.
- Stwierdziliśmy razem z bp. Maciejem Małygą, że są różne inicjatywy dla młodzieży i dorosłych, np. koncerty uwielbienia. A brakuje wydarzenia dla dzieci, które aktywnie działają w swoich parafiach w różnych miejscowościach. I tak pojawiła się Iskra. Na razie pierwsza edycja, a czy się uda zrobić następne odsłony i w jakiej częstotliwości - zobaczymy - zapowiada organizator Piotr Błaszczak z parafii pw. św. Jana Apostoła w Oleśnicy.
W tym roku przyjechało 19 scholi, łącznie prawie 400 dzieci. Drugie tyle zebrało się na widowni. To rodzice i znajomi małych muzyków. Organizatorzy musieli odmawiać udziału niektórych zespołom zgłaszającym się na ostatnią chwilę, ponieważ zabrakłoby miejsc.
- Cieszy się moje serce, gdy widzę prawie 400 dzieci, które klaszczą i śpiewają o Bogu. Dlatego takie spotkania okazują się niezwykle potrzebne. Ich celem jest umocnienie dzieci śpiewających w scholach, opiekunów oraz rodziców. To jest młody Kościół, nasza przyszłość, którą trzeba pielęgnować i wzmacniać - apeluje bp Małyga, jeden z pomysłodawców Iskry.
Co ważne, Iskra nie jest konkursem, nie ma charakteru rywalizacji czy jakiegokolwiek oceniania grup muzycznych. - Chcemy po prostu wspólnie pośpiewać, poznać się, ucieszyć się sobą. Pokazujemy, że to, co robią te dzieci oraz ich opiekunowie, ma sens. Członkowie scholek zobaczyli, że w innych parafiach są ich rówieśnicy, którzy podobnie jak oni z pasją śpiewają o Bogu - dodaje P. Błaszczak. Podkreśla, że Iskra ma też inspirować - "rozpalać" parafie, by zakładały schole i zespoły muzyczne dla dzieci.
Całe wydarzenie popierają jednogłośnie opiekunowie zespołów i scholi, którzy z chęcią wzięli udział razem z podopiecznymi. - To okazja, by się poznać, zintegrować pokazać swoje talenty, zobaczyć, że są inni, którzy mają podobne zainteresowania. My z przyjemnością zaprezentowaliśmy piosenkę autorską z naszej płyty. A wszystko na chwałę Pana Boga. Mam nadzieję, że takie spotkania będą kontynuowane- - mówi Karolina Furgała, prowadząca zespół Apostolskie Nutki z parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Oławie, który działa od 2009 roku.
Na co dzień do tej scholi należy ok. 40 dzieci. Pani Karolina podkreśla, że nie jest trudno znaleźć chętne dzieci do śpiewania. Dużo zależy od inspiracji rodziców, choć zdarza się, że dzieci same chcą i to one namawiają rodziców. - W naszej scholi śpiewają dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Zaangażowanie rodziców jest potrzebne. Tworzymy w jakimś sensie wspólnotę, spędzamy ze sobą czas. Czujemy się tam rodzinnie. Nie chcemy być tylko zespołem, ale grupą ludzi, którzy się dobrze znają - dodaje K. Furgała.
Kto wystąpił? Oto lista zespołów: