Nowy numer 21/2024 Archiwum

Złote jubileusze kapłaństwa. Księża modlą się na Jasnej Górze

Jubilaci z metropolii wrocławskiej, którzy obchodzą 50-lecie posługi kapłańskiej, modlili się wspólnie na Jasnej Górze. Apel Jasnogórski poprowadził bp Jacek Kiciński CMF, który modlił się za zasłużonych księży.

Księża jubilaci uczestniczyli w rekolekcjach w Częstochowie od 8 do 10 kwietnia. 50-lecie kapłaństwa świętują: ks. Zbigniew Dymitruk, ks. Tadeusz Faryś, ks. Tadeusz Fitych, ks. Bogusław Konopka, ks. Edward Leśniowski, ks. Czesław Majda, ks. Edward Ogrodowicz, ks. Antoni Pławecki, ks. Kazimierz Sroka, ks. Ryszard Szkoła, ks. Krzysztof Trybulec, ks. Stanisław Włodarski, ks. Bogdan Wolniewicz, ks. Stanisław Wójcik.

- W ten dzisiejszy wieczór pośród wielu pielgrzymów są z nami kapłani metropolii wrocławskiej. Razem z nimi dziękujemy za dar jubileuszu 50 lat kapłaństwa. W tych dniach przeżywają tu, na Jasnej Górze, swoje rekolekcje dziękczynne. Dziękujemy, Maryjo, za dar ich życia, powołania i posłania. Dziś łączą się oni duchowo z tymi, którzy zostali wezwani do domu Ojca, oraz z tymi, którzy doświadczają choroby i cierpienia - mówił podczas rozważania apelowego przed obrazem Królowej Polski bp Kiciński.

Jak podkreślił, 50 lat posługi kapłańskiej to pół wieku pracy duszpasterskiej na różnych odcinkach życia Kościoła. Kapłani przyjęli święcenia prezbiteratu w 1974 roku. Czas, w którym zostali posłani, był niełatwy, naznaczony wieloma ograniczeniami ze strony ówczesnej władzy PRL. Trzeba było mierzyć się z trudnościami i wyzwaniami tamtej epoki.

- Ich entuzjazm i zapał do posługi wśród wiernych zaowocował jednak pięknymi dziełami, które do dziś służą wspólnocie Kościoła. W minionym 50-leciu Kościół wrocławski przeżywał piękne chwile, np. dwie pielgrzymki papieża Jana Pawła II. Do dziś towarzyszy nam hasło Kongresu Eucharystycznego: "Eucharystia i wolność". Kongres uświadomił nam na nowo, że nie ma Kościoła bez Eucharystii, a Eucharystii bez kapłaństwa. Przeżywaliśmy także Europejskie Spotkanie Młodych Taizé i Światowe Dni Młodzieży. Był czas Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Kolejny właśnie przed nami - opisywał biskup wrocławski w kaplicy Cudownego Obrazu.

Zaznaczył, że na Jasnej Górze kapłani szukają inspiracji dla swojej posługi. - Maryjo, Matko naszego powołania, dziękujemy za łaskę powołania kapłańskiego. Za to, że Bóg Ojciec zaprosił nas do uczestnictwa w kapłaństwie Chrystusowym. To zadanie, które towarzyszy nam w codzienności. Zdajemy sobie sprawę, czym jest Boże powołanie i Boże posłanie - podsumował bp Kiciński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..