Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rocznica, darmowe zwiedzanie i odznaczenia

W tym roku w kwietniu obchodzimy 230. rocznicę bitwy pod Racławicami. Z tej okazji jeden dzień zwiedzania Panoramy Racławickiej we Wrocławiu był darmowy. Skorzystało z tego aż 3 tys. osób. To jednak nie koniec świętowania.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Wrocławia odwiedziło już 12 milionów ludzi. Z okazji 230. rocznicy bitwy pod Racławicami otwarto drzwi do muzeum Panoramy Racławickiej. Słynny obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka obejrzało w jeden dzień ponad 2700 osób. - Po 32 latach mieszkanka we Wrocławiu wreszcie dotarłam do Panoramy. Dziękuję za ten bodziec! - mówi Bogumiła Sobiczewska. - Dziękuję za bezpłatną możliwość obejrzenia Panoramy ponownie po 30 latach - dodaje Anna Śliwińska.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, w którego zbiorach jest Panorama, zapowiedziało już dalsze świętowanie. 5 czerwca będziemy obchodzić 130. rocznicę uroczystego udostępnienia Panoramy we Lwowie. Styka i Kossak namalowali to patriotyczne dzieło na przełomie lat 1893 i 1894, a zajęło im to zaledwie 9 miesięcy. Z kolei 14 czerwca 2025 r. czeka nas świętowanie 40-lecia Muzeum "Panorama Racławicka" we Wrocławiu.

Z okazji rocznicy bitwy pod Racławicami minister kultury i dziedzictwa narodowego odznaczył członków III Społecznego Komitetu Panoramy Racławickiej (1980-1985) i Stowarzyszenia "Społeczny Komitet Panoramy Racławickiej" (do 2020 r.). Złote medale „Zasłużony kulturze Gloria Artis" otrzymali prof. Kazimierz Czapliński i Elżbieta Janina Paradowska.

Jak podkreślono podczas uroczystości wręczenia odznaczeń, do szczególnych zasług prof. Czaplińskiego należą systematyczne i skuteczne starania o dotacje finansowe na remonty, konserwację i działalność Panoramy Racławickiej. Z kolei rozległe doświadczenie i wiedza E. Paradowskiej jako inżyniera włókiennika odegrały kluczową rolę w procesie przywracania do publicznego bytu wielkiego malowidła.

Panorama przedstawia bitwę pod Racławicami, w której wojska polskie pod dowództwem Tadeusza Kościuszki starły się z wojskami rosyjskimi i odniosły strategiczne zwycięstwo w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Dzięki wygranej wojsk polskich bowiem udało się podnieść morale powstańców.

Rocznica, darmowe zwiedzanie i odznaczenia   Złote medale "Zasłużony kulturze Gloria Artis" otrzymali prof. Kazimierz Czapliński i Elżbieta Janina Paradowska. Magdalena Lorek
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy