Nowy numer 21/2024 Archiwum

Do Matki Bożej Dobrej Rady. Pielgrzymka pierwszomajowa w nowej formule

Tradycyjnie 1 maja odbywa się inauguracja sezonu pielgrzymkowego we wrocławskiej archidiecezji. Pielgrzymi wyruszą z Sobótki, tym razem jednak udadzą się nie na szczyt Ślęży, ale do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach.

Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady „Z Maryją w Kościele” rozpoczyna się w sanktuarium św. Anny i NMP Matki Nowej Ewangelizacji w Sobótce. Można tam dojechać pociągiem (odjazd o 7.32 ze stacji PKP Wrocław Główny, peron 5).

O 8.30 nastąpi zawiązanie wspólnoty i rozpoczęcie pielgrzymki. Trasa liczy ok. 8,5 km. O 12.00 odprawiona zostanie Msza św. Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach.

– 1 maja otwieramy sezon pieszych pielgrzymek archidiecezji wrocławskiej – mówi Wiesław „Kuzyn” Wowk, wspominając zwłaszcza o pielgrzymce jasnogórskiej (3-10 sierpnia) i do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy.

Skąd decyzja o zmianie trasy? 1 maja na Ślęży panuje zwykle spory tłok. Na szczycie gromadzą się miłośnicy grillowania, panuje zgiełk i atmosfera niekoniecznie współgrająca z pielgrzymkowymi klimatami.

– Rozpoczniemy naszą pielgrzymią wędrówkę w sanktuarium św. Anny i NMP Matki Nowej Ewangelizacji w Sobótce – tłumaczy Kuzyn. – Wyruszymy tradycyjnie w stronę czerwonego szlaku, dojdziemy na granicę Ślężańskiego Parku Krajobrazowego i przy znajdującej się tam kapliczce skręcimy w lewo, szlakiem przystosowanym do poruszania się rowerami, w kierunku Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady. Trasa jest przepiękna, cicha i spokojna. Jest łagodna, bez większych przewyższeń – dogodna także np. dla rodzin z małymi dziećmi.

Pątnikom towarzyszyć będą służby porządkowe Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Po drodze zaplanowany jest jeden postój. Msza św. w południe sprawowana będzie w intencji pielgrzymów, z prośbą o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla ojczyzny. Po Eucharystii będzie można wrócić specjalnym autobusem z Sulistrowiczek do Sobótki. Odjazd pociągów do Wrocławia: 15.48, 16.41, 17.29, 18.55. Na pielgrzymkę nie ma zapisów.

Zmiana trasy to okazja, by – pośród modlitwy i budowania pielgrzymiej wspólnoty – poznać mniej znane, ciche zakątki ślężańskiego masywu.

– To również szansa dla uczestników, by bliżej poznać sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady, pięknie usytuowane, ze znajdującą się w pobliżu studnią św. Andrzeja Świerada. Dziękujemy kustoszom obu sanktuariów, w Sobótce i Sulistrowiczkach, za gościnność ­– dodaje Kuzyn. – Organizatorzy zapewniają powrót do Sobótki, ale chętni do zdobycia ślężańskiego szczytu, spragnieni górskich wrażeń lub chcący podtrzymać dawną tradycję, mogą oczywiście po Mszy św. indywidualnie się tam udać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..