Nowy numer 21/2024 Archiwum

Twarzą w twarz ze świętymi

W Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli można oglądać wystawę Poczet Polskich Świętych. To realistyczne portrety Polaków wyniesionych na ołtarze w XX i XXI wieku. Częśc z nich jest bardzo znana, ale nie wszystkich możecie kojarzyć!

Ekspozycja zawiera 16 portretów. To m.in. św. Jan Paweł II, św. Maksymilian Maria Kolbe, bł. Jerzy Popiełuszko czy św. Faustyna Kowalska. Ale są także postaci mniej znane jak bł. Michał Tomaszek, bł. Natalia Tułasiewicz czy bł. Julia Rudzińska.

Sponsorem wystawy jest Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. - Dziękuję za to, że nasze działania spotykają się z tak szerokim odzewem. To inspiruje nas do nowych poszukiwań, zaś naszą rolą jest z kolei inspirowanie nauczycieli. Dzisiejszy wernisaż jest początkiem działań edukacyjnych w obszarze katechezy i religii. Młodzież ze szkół będzie zwiedzać te wystawę - mówiła dr Katarzyna Pawlak-Weiss, dyrektor DODN.

Ekspozycja pokazuje ludzi pochodzących z różnych środowisk, od służby zdrowia, przez nauczycieli, po zakonników i księży. 

- Historie te są żywe i namacalne. W 2021 roku duża grupa mieszkańców Kłodzka była na pielgrzymce w Krakowie. I tam wpadliśmy na pomysł, by namalować poczet polskich świętych i błogosławionych. Nie jest to takie proste, by znaleźć artystę, który się tego podejmie. Wiedziałem, że Malwina Karp malowała hiperrealistyczne obrazy. Do tego stopnia, że niektórzy odbiorcy myśleli, że to zdjęcia. Portrety świętych tworzyła przez 2 lata. To prace olejne. W tej chwili obrazów jest 18, ale dwa obrazy, przedstawiające rodzinę Ulmów, jeszcze schną - opowiadał Janusz Laska, prezes fundacji im. Tomasza Morusa.

Święci zostali przedstawieni w sepii. Dlaczego?

- Nie posiadam odpowiedniego zaplecza fotograficznego, żeby odtworzyć dobrze kolory. Nie wiedziałam, jakie mają kolory oczu czy włosów, ze względu na czarno-białe zdjęcia, zatem sepia stała się dość eleganckim i bezpiecznym wyjściem. Był problem z jakością zdjęć, a ja lubię, żeby wszystko było ostre, abym mogła to dobrze odtworzyć - wyjaśniała Malwina Karp, autorka obrazów.

Do kolekcji został wydany specjalny katalog. Janusz Laska i Malwina Karp planują poszerzać kolekcję o następnych polskich świętych i błogosławionych.

- Wszystkich na przestrzeni wieków jest ponad 300, z czego ponad 170 z wieku XX i XXI. Malwina chce namalować wszystkich z XX i XXI wieku - ogłosił J. Laska.

Wystawa "Poczet Świętych" przywędrowała do Wrocławia z Kłodzka. Bywała już w kościołach, ale też w galeriach sztuki.

- Jeżeli ktoś ma potrzebę i pomysł, by te prace w jakiejś przestrzeni pokazać, to chętnie je udostępnimy - ogłasza prezes fundacji im. Tomasza Morusa i właściciel obrazów.

Artykuł Artykuł Artykuł

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..