O Bogu, który nieustannie przemawia w swoim słowie, chce wydobywać z ciemności i wprowadzać w przestrzeń swojego światła mówił bp Jacek Kiciński w parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu.
Biskup ukazał Chrystusa, który wciąż nawiedza człowieka w swoim słowie, ale zostawia mu zawsze wolność - można je przyjąć, ale i odrzucić.
Przypomniał scenę w drodze do Emaus z uczniami, którzy doświadczyli uzdrawiającej obecności Jezusa. Spotkanie z Nim uwolniło ich z tkwienia w ciemności, rozczarowaniu, braku perspektyw. - Potrzeba było tej ok. 9-kilometrowej drogi wspólnego bycia razem, by na nowo rozpoznać Jezusa w słowie, w łamaniu chleba - mówił. - Doświadczenie spotkania z Nim było dla nich niczym przejście z mroku śmierci do światła życia.
Niedziela rozpoczyna Tydzień Biblijny. Agata Combik /Foto GośćPodczas liturgii Niedzieli Biblijnej w tym roku jesteśmy świadkami sceny, która nastąpiła po powrocie wspomnianych uczniów do Jerozolimy. Oto znów widzą Jezusa. - Kieruje do uczniów trzy słowa: "Popatrzcie, dotknijcie, przekonajcie się". Popatrzcie na Mnie, dotknijcie moich ran, przekonajcie się o mojej obecności. Wspólnym mianownikiem tych słów jest: Uwierzcie, że Ja jestem pośród was - przypominał bp Jacek.
Zauważył, że gdy ktoś przestaje słuchać Bożego słowa, stopniowo "osuwa się" w doświadczenie zniechęcenia, rozczarowania, smutku, w jego sercu rodzi się myśl: "A myśmy się spodziewali...". Człowiek sam siebie zaczyna stawiać w miejscu Boga, a nawet wierzyć we własną wszechmoc, co staje się jego największą porażką. - Słowo Boże zostaje zastąpione słowem ludzkim, które może zmieniać kulturę życia w kulturę śmierci - mówił.
Podkreślił, że każdy ma swoją osobistą drogę wiary i bywa, że potrzebuje czasu, by odkryć Boże słowo, zmienić swój sposób myślenia. - Gdy na nowo zaufamy Jezusowi, pozwolimy, by On towarzyszył nam na drodze wiary, to Jego słowo staje się światłem, drogowskazem w naszym życiu codziennym - zapewniał. Dodał, że sprawdzianem tego, czy Go znamy, jest zachowywanie Jego nauki.
Ks. Janusz Gorczyca przypomniał o kolejnej rocznicy chrztu Polski i o Narodowym Czytaniu Pisma Świętego. Agata Combik /Foto Gość- Oto kiedy Polska wciąż żyje tematyką wyborczą, ścierają się różne poglądy na sposób poukładania życia publicznego, nam przychodzi świętować rocznicę wydarzeń gnieźnieńskich sprzed 1058 lat - mówił proboszcz ks. Janusz Gorczyca. - Jak się przyjmuje, właśnie 14 kwietnia 966 r. w Gnieźnie Mieszko I zdecydował o włączeniu Polan przez chrzest do europejskiej rodziny narodów chrześcijańskich, wybrał Ewangelię jako drogowskaz dla rodzącego się państwa polskiego. Dzisiaj również przeżywamy 8. Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które otwiera 16. Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Rację mają chyba ci, którzy podkreślają, że w czasach duchowego zamętu i egzystencjalnych trudności tym bardziej potrzebujemy pochylenia się nad słowem Bożym, aby wlewać światło w serca i umysły.
W uroczystości - transmitowanej przez TVP Polonia - uczestniczył rektor PWT ks. prof. Sławomir Stasiak. Obecni byli także przeor wrocławskich bonifratrów br. Łukasz Dmowski oraz siostry albertynki.
- Łatwo w naszych sercach słowo ludzkie zastępuje słowo Boże - zauważył bp Jacek. Agata Combik /Foto Gość W modlitwie uczestniczył rektor PWT ks. prof. Sławomir Stasiak. Agata Combik /Foto Gość Wspólnotę parafialną współtworzą siostry albertynki. Agata Combik /Foto Gość