Nowy numer 20/2024 Archiwum

Wiara ponad granicami

W duszpasterstwie anglojęzycznym Pastoral Centre we Wrocławiu bp Maciej Małyga udzielił dorosłym obcokrajowcom sakramentu chrztu i bierzmowania.

Podczas niedzielnej liturgii chrzest z rąk biskupa wrocławskiego przyjęła Ilmira z Baszkortostanu (Federacja Rosyjska), a sakrament bierzmowania - Tsitsi z Zimbabwe oraz Florian z Francji.

- Do duszpasterstwa przychodzą ludzie z ponad 25 krajów. Największą wspólnotę tworzą Filipińczycy, Hindusi i Francuzi. Dajemy im możliwość modlitwy, ale również przyjęcia sakramentów. Przygotowania są różne i indywidualne. Zależą od osoby, jej podłoża i wcześniejszych doświadczeń - mówi o. Marcin Buntow OFMConv, duszpasterz w Pastoral Centre.

Uroczystej Mszy św. z przyjęciem sakramentów przewodniczył bp Małyga. - Dzisiejsze słowo opowiada nam o nauce czytania tak jak w szkole. Nie chodzi jednak o naukę czytania na przykład książek po polsku, ale o szkołę słowa Bożego. Usłyszeliśmy o tym, jak życie uczniów Jezusa zostało odmienione. Nauczyli się rozumieć słowo Boże, dostali lekcję wiary, przeszli od niewiary i ignorancji do zrozumienia. Na początku tej lekcji pojawia się nieporozumienie wśród uczniów, są zamknięci na obecność i działanie Boga. Mają słowo, ale nie wiedzą, jak je czytać - mówił w homilii bp Maciej.

Ewangelia opisuje, jak Jezus żywi ich umysły do zrozumienia. Do tego momentu nie rozumieją, są ignorantami, znamy to z naszego życia. Uczniowie byli zagubieni, podejmowali złe decyzje, popadli w strach, przestali być przyjaciółmi, stali się rozproszeni i stracili nadzieję. - Nie rozumieli Pisma, nasz Pan uczy ich czytać. Przeczytajmy słowo Boże, ono jest dla nas światłem, umacnia wiarę, daje nam nadzieję i miłość. Chcę przypomnieć słowa, które powiedział papież Franciszek: "Kto z was spędza 2 minuty dziennie na czytaniu Ewangelii? Weźcie małe książeczki z Ewangelią i noście w kieszeni albo w torebce. Czytajcie w autobusie, tramwaju, w domu. Przez 2 minuty. Zobaczycie, jak wasze życie się zmieni - opowiadał bp Małyga.

Wyjaśniał, że przejście uczniów od niewiary do wiary zachodzi nie tylko przez słowo, ale również przez sakramenty. - Zaraz doświadczymy tego z naszymi przyjaciółmi. Bądźmy uważni i pamiętajmy o naszym własnym chrzcie i bierzmowaniu - zachęcał kaznodzieja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy