Nowy numer 20/2024 Archiwum

Pan Jezus Miłosierny w Środzie Śląskiej

W kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej poświęcono nowy ołtarz z obrazem Jezusa Miłosiernego.

Poświęcenie tego miejsca szczególnej modlitwy i zawierzenia Jezusowi Miłosiernemu odbyło się podczas niedzielnej Mszy św. Proboszcz ks. Marcin Kozyra SDB przypomniał historię obrazu oraz wyjaśnił jego teologiczny sens, a na koniec Eucharystii podziękował osobom zaangażowanym w tworzenie wizerunku.

Namalowała go artystka malarka Teresa Buczyńska, która swoje dzieciństwo spędziła w Środzie Śląskiej. Praca ta była dla pani Teresy wyzwaniem malarskim, fizycznym, ale przede wszystkim duchowym. Marcin Urbański wykonał drewniany ołtarz i ramy obrazu, a Artur Lobus zajął się pomalowaniem i ozłoceniem drewnianych elementów.

Podczas krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu proboszcz odmówił akt zawierzenia parafii Bożemu Miłosierdziu.

Wizerunek przedstawia Chrystusa wchodzącego przez zamknięte drzwi do Wieczernika, ukazującego się zalęknionym apostołom i ustanawiającego sakrament pokuty. Należy do najbardziej znanych wizerunków Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

Jego współautorem jest sam Pan Jezus, który w takiej postaci ukazał się siostrze Faustynie w 1931 roku i według tej wizji polecił namalować swój obraz: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. (…) Po chwili powiedział mi Jezus: Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie” (Dz 47). Pan Jezus powiedział także do siostry Faustyny: „Podaję ludziom naczynie, z którym mają przychodzić po łaski do źródła Miłosierdzia; tym naczyniem jest ten obraz z podpisem: Jezu ufam Tobie" (Dz 327). „Przez ten obraz udzielać będę wiele łask dla dusz, a przeto niech ma przystęp wszelka dusz do niego" (Dz 570).

Ołtarz z obrazem Jezusa Miłosiernego znajduje się w bocznej nawie kościoła parafialnego, nieopodal głównego wejścia do świątyni. Przed nim ustawiono klęczniki, by każdy mógł swobodnie zatrzymać się na chwilę modlitwy.

Pan Jezus Miłosierny w Środzie Śląskiej   Modlitwa błogosławieństwa. Małgorzata Dybowska Pan Jezus Miłosierny w Środzie Śląskiej   Z malarką i współtwórcami dzieła. Małgorzata Dybowska Pan Jezus Miłosierny w Środzie Śląskiej   Wchodzący przez drzwi. Małgorzata Dybowska

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy