W Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana" trwa peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego. Do piątku przebywa na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.
Piotr Sutowicz z Civitas Christiana wyjaśnia, że obraz towarzyszył członkom stowarzyszenia w czasie niedawno zakończonej pielgrzymki na Wileńszczyznę. - Zaczęliśmy ją w Suchowoli, miejscu, gdzie kultywowana jest pamięć o bł. Jerzym Popiełuszce (który urodził się w Okopach, należących do parafii w Suchowoli). Wizerunek został tam poświęcony przez bp. Henryka Ciereszkę - mówi.
Tłumaczy, że jest to kopia obrazu z krakowskich Łagiewnik. - Wykonana została przez Mieczysława i Władysława Maławskich, ojca i syna. Pan Mieczysław to profesor Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego syn, absolwent tej uczelni, obecnie pracuje w Lublinie - dodaje.
Obraz towarzyszył pielgrzymom w czasie wizyty w Ostrej Bramie i miejscach związanych z życiem i posłannictwem św. Faustyny Kowalskiej. Jego peregrynacja w ramach stowarzyszenia została oficjalnie rozpoczęta w wileńskim kościele pw. Ducha Świętego.
Do piątku obraz znajduje się w kaplicy adoracji katedry wrocławskiej (za wyjątkiem czwartku, gdy towarzyszyć będzie uczestnikom diecezjalnych eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Civitas). Członkowie stowarzyszenia, i nie tylko, gromadzą się przy nim codziennie o 15.00 na Koronce do Miłosierdzia Bożego. Jak podkreślają, w katedralnej kaplicy znajduje się on w pobliżu wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej.
Obraz będzie peregrynował w środowiskach związanych z Katolickim Stowarzyszeniem "Civitas Christiana" najpierw na Dolnym Śląsku, potem na Opolszczyźnie, w Wielkopolsce i kolejnych regionach Polski. Peregrynacja zakończy się 7 grudnia w Łagiewnikach, na rekolekcjach adwentowych stowarzyszenia.
Obraz Miłosierdzia Bożego został namalowany w 1934 r. przez Eugeniusza Kazimirowskiego według wskazań s. Faustyny. W tym roku przypada 90. rocznica jego powstania.